FOTO A VIDEO: Mazací tramvaj je v opravě, do pražských ulic vyjede znovu na podzim

Hitem internetu i milovníků hromadné dopravy se nedávno stala mazací tramvaj. V květnu se ale vůz přesunul z pražských ulic do dílny dopravního podniku. Mazačka totiž potřebovala opravu. Po ujetí 120 tisíc kilometrů ji začala trápit koroze a opotřebení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mazací tramvaj je v opravě, do pražských ulic vyjede znovu na podzim | Foto: Jan Charvát

Tramvaj zbavená podvozku se nachází v takzvaném karosářském boxu v dílně dopravního podniku.

Vůz je tady sám a kolem něj leží různé nástroje. Vedle je také zvedací plošina, která usnadní práci lidem, kteří ji renovují.

„Tramvaj je v poměrně špatném stavu, protože celá léta se na ní neprováděla údržba. Budeme vyměňovat například schody u vstupu řidiče do kabiny a měnit se bude také část předního čela. Vyměňovali jsme i část střechy, která byla zrezivělá, takže se musely navařit nové plechy,“ popisuje vedoucí provozovny Ivo Stránský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mazací tramvaj je v opravě, do pražských ulic vyjede znovu na podzim. Podrobnosti zjišťoval reportér Jan Charvát

Pražská mazací tramvaj se neopravovala více než dvacet let. Renovaci potřebuje jak mazací zařízení, tak i stávající lak.

Dopravní podnik se ale rozhodl, že charakteristická oranžová barva s bílým pruhem tramvaji zůstane. Vůz navíc bude mít jedno vylepšení.

„Na mazací tramvaj budeme instalovat kropicí nádrž, která bude zalévat tramvajové pásy, které jsou osazené trávou,“ upřesňuje Jaroslav Janda.

Tramvaj už nebude od podzimu na údržbu kolejí sama. Mazivo dá dopravní podnik do desítek dalších vozů. Nebudou mít ale na zadní části plošinu a běžný cestující je v provozu nepozná. Dopravní podnik tak chce snížit hluk v hlavním městě.

„Podobné mazací systémy, jako jsou na mazačce, budou nainstalovány na zhruba 25 vozů, které budou ve standardním provozu. Mazačka jako taková bude tyto vozy doplňovat. Bude spíš mazat tam, kam se standardní linka nedostane,“ vysvětluje Janda.

Originální mazací tramvaj se na koleje vrátí asi na podzim. Poprvé mazačku v ulicích uvidí lidé v září nebo říjnu letošního roku.

Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme