Island nařídil evakuaci turistů z okolí sopky Bárdarbunga
Islandské úřady nařídily kvůli možné erupci evakuaci turistů z okolí sopky Bárdarbunga. Seismologové tam od soboty zaznamenali více než 3000 otřesů, některé i v hodnotě přes čtyři stupně Richterovy škály. Zda tento největší vulkanický systém na Islandu skutečně exploduje, však zatím není možné určit.
O evakuaci turisty oblíbené oblasti severně od ledovce Vatnajökull rozhodly úřady už v úterý v noci. Akce, která začala v dnešních ranních hodinách, se bude prý týkat pravděpodobně 100 až 150 lidí. Ohrozit by je mohly mimo jiné záplavy způsobené výbuchem pod ledovcem.
O vulkánu Bárdarbunga mluvila geoložka a odbornice na islandské sopky Pavla Dagsson Waldhauserová
Erupce by také mohla uvolnit prach do ovzduší, což by mohlo vést k případnému omezení letecké dopravy nad ostrovem. Už nyní platí pro přelety oranžový, tedy druhý nejvyšší výstražný stupeň.
Zda by prach narušil leteckou dopravu, jak se to stalo v roce 2010 při erupci vulkánu Eyjafjallajökull, bude podle seizmologa Martina Hensche záviset na tom, do jaké výšky se popílkový mrak dostane (Bárdarbunga s nadmořskou výškou 2009 metrů je druhým nejvyšším vrcholem Islandu), a také na tom, jak moc bude prach jemný.
Geoložka a odbornice na islandské sopky Pavla Dagsson Waldhauserová podobné následky jako při erupci v roce 2010 neočekává. „Chemické složení toho materiálu je podstatně jiné, takže přímé ohrožení letecké dopravy by nemělo být tak zásadní,“ vysvětlila.
Připomněla také, že se zatím jedná pouze o varování a soptění ještě není jisté.
„Ona se ta malá zemětřesení posouvají směrem k severovýchodu, jsou teprve v hloubce tři až sedm kilometrů a vypadá to, že se teprve naplňuje jakýsi velký magmatický krb té sopky, takže zatím není jisté, že k erupci dojde,“ dodala geoložka.
Přesto odborníci ve vzdálenosti 30 kilometrů od vulkánu instalovali webovou kameru, která snímá oblast, kde se případné erupce nejvíce očekávají. A se sledováním sopky pomáhá i pobřežní stráž, která pro tento úkol vyčlenila své letadlo.