Karolinka na Vsetínsku má nové sklářské muzeum. Připomíná staletou historii tradičního řemesla

Více než tisíc sklenic, uměleckých děl a nástrojů představuje nové Muzeum sklářství v Karolince na Vsetínsku. Má připomenout mizející tradici ruční výroby skla v regionu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Verner v Muzeu sklářství a umělecké tvorby v Karolince na Vsetínsku

Roman Verner v Muzeu sklářství a umělecké tvorby v Karolince na Vsetínsku | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Zušlechťování dodané suroviny je jedinou náplní práce zdejších továren a dílen.

„Doveze se předkreslený polotovar a my ho vybrousíme do té podoby, jaký má být. Pak se zabalí a pošle zpátky,“ popisuje výrobu v huti sklářský mistr Miroslav Minarčík.

Historie řemesla, které dalo práci celým rodinám, se začala psát v polovině devatenáctého století. V roce 2005 ale přišla krize, huť vyhasla a o práci přišly stovky lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Roman Verner na návštěvě Muzea sklářství v Karolince na Vsetínsku

„Bylo to zaměstnání pro spoustu lidí. Je to řemeslo, které vymírá. Když jsem tam pracoval já, tak nás tam bylo něco kolem 700 a teď je tam zhruba asi 150 lidí,“ lituje mistr.

Muzeum sklářství v Karolince podrobně mapuje historii regionálního skla od nejstarších výrobků po nejnovější.

„Výstava vrcholí ukázkou sklářského nářadí a sklářských pomůcek, které se používaly, a končí vitrínami, které se vztahují ke Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské, kde nám vyrůstají noví skláři,“ uzavírá přednášku po muzeu spoluautorka projektu Lenka Denkocy.

Historické sklo vystavené v Karolince | Foto: Roman Verner

View Larger Map

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme