Izrael a Palestina se opět dostaly do vojenského střetu, má nejméně šest obětí

Izraelské oblasti sousedící s pásmem Gazy se vylidňují. Lidé prchají před neustávajícím deštěm raket a minometných granátů, který dopadá na pohraniční komunity. Izraelská armáda zničila při náletech jeden z nejvyšších domů v Gaze. Od půlnoci mají nálety mezi Palestinci nejméně šest obětí. V Káhiře se znesvářené strany mezitím snaží vyjednat příměří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský nálet zničil podle svědků výškovou obytnou budovu | Zdroj: Reuters

Kancelářský a bytový komplex na jihu města Gaza při náletech lehl popelem. To potvrdili palestinští zdravotníci.

Izraelská armáda zničila dvě školy, ze kterých Hamás údajně odpaloval rakety na izraelské území. Do města Aškelon ležícího asi 10 kilometrů od hranic s Gazou tak dopadly dvě rakety, jedna na obytný dům a druhá na dvůr opuštěné mateřské školy. Zranění utrpělo šest lidí včetně tří dětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Konflikt mezi Izraelem a Hamásem pokračuje i po týdnu obnovených bojů. Aktuální situaci přiblížil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček.

Izraelci z vesnic u hranic Gazy se kvůli ostřelování rozhodli na čas odjet do Jeruzaléma.

„Vzdálíme se na pár dní do Jeruzaléma, abychom se zabavili a užili si pár mírných dní. Nechceme odtud utíkat. Jsme tu doma a doufáme, že tu brzy zas bude mír. Teď si ale potřebujeme chvíli odpočinout,“ řekli agentuře Reuters.

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček doplňuje, že asi 700 rodin z oblasti, která sestává převážně z malých zemědělských komunit, požádalo izraelskou vládu o pomoc při opouštění svých domovů a přemísťování se od bezpečnějších oblastí.

Káhira pokračuje ve vyjednávání příměří

Egypt mezitím pokračuje ve snaze vyjednat mezi znesvářenými stranami časově neomezené příměří. V novém návrhu také mluví o okamžitém otevření hranic mezi Gazou a Izraelem, mezi Gazou a Egyptem a rozšíření rybářské zóny pro rybáře v Gaze.

Podle pozorovatelů ale v egyptském návrhu není žádná odpověď na izraelský požadavek, kterým je odzbrojení Hamásu a demilitarizace Gazy.

Zatím ani jedna ze stran nekývla na žádný nový návrh, který by směřoval k příměří. Izrael podle svého vyjádření čeká, až bude potvrzen souhlas Hamásu. Ten prý naopak čeká na souhlas Izraele. Hlavní palestinský vyjednavač uvedl, že dohoda může být podepsaná okamžitě, ale podle něj existuje ,nějaká neviditelná ruka‘, který podpisu brání.

Dolet raket Hamásu z pásma Gazy | Foto: Michal Jindra

kap, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme