Čas na jednání vypršel. Trumpova administrativa začala rozesílat státům dopisy se sazbami cel
Vypršela lhůta stanovená vládou amerického prezidenta Donalda Trumpa k uzavření nových obchodních dohod. Do středy se měly státy dohodnout s Washingtonem na podmínkách výměny zboží a služeb a vzájemných clech. Ta začnou platit od 1. srpna. Některé země už z Washingtonu uslyšely, jak budou vysoká.
Donald Trump začal rozesílat dopisy s informacemi vládám a panovníkům o sazbě cel pro různé státy. Zároveň je zveřejňoval na síti Truth Social.
Trump uvalí 25procentní cla na dovoz z Japonska a Jižní Koreje. Evropské unii se zřejmě vyhnou
Číst článek
Poslal je prvním 14 zemím z Evropy, mezi nimi jsou třeba Srbsko nebo Bosna a Hercegovina. Jinak tam jsou hlavně asijské a africké země.
Slíbil ale, že ve středu odpoledne a večer oznámí dalších sedm a více zemí. Ještě nic nevíme o EU, Indii, Austrálii, Brazílii, což jsou velcí obchodní partneři Spojených států.
Cla začnou platit od 1. srpna, což ostatně potvrdil americký ministr obchodu Howard Lutnick. S některými zeměmi ale podle Lutnicka ještě Trump o obchodních dohodách jedná.
Zatím se dají nové obchodní dohody o clech Spojených států spočítat na prstech jedné ruky, a to je s Velkou Británií, Vietnamem a Čínou.
Třeba pro Japonsko a pro Jižní Koreu jsou cla 25 procent. Srbsko dostalo 35 procent, Kazachstán 25 a Thajsko 36 procent. Nejvíc mají Barma a Laos 40procentní cla.
EU nemá kam ustupovat. Riziko eskalace konfliktu pořád existuje, říká o obchodní válce s USA Bureš
Číst článek
Evropě chtěl původně Donald Trump stanovit 25procentní clo. Ale později hrozil i 50procentními cly, takže nevíme, kde se to ustálilo.
Několikrát byl v USA na jednání evropský komisař pro obchod Maroš Šefčovič. Byla tu nabídka nulových tarifů pro některé výrobky. Ale ta dohoda, jak se zdá, nedopadla, v jednáních neuspěl.
Spojeným státům vadí nejenom evropská cla, ale hlavně takové netarifní překážky, jako jsou zpřísněné podmínky pro bezpečnost, kvalitu třeba potravin nebo karosérií aut.
Zkrátka americké výrobky nesplňují řadu evropských norem a kvůli tomu se americké výrobky často nedostávají na evropský trh.