Absolventi novoborské sklářské školy se nemusejí bát o uplatnění. Firmy mají zájem

Zatímco před několika lety byli absolventi sklářských oborů skoro bez šance na uplatnění, v současnosti se situace obrací k lepšímu. Sklářské firmy spolupracují s novoborskou sklářskou školou a žáci mají možnost chodit na praxi přímo do jednotlivých podniků. Sklárny, i ty malé, si tak vychovávají své budoucí zaměstnance. Firmám totiž chybí kvalifikovaní sklářští řemeslníci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nabírání skloviny

Nabírání skloviny | Foto: Tomáš Mařas

„O žáky sklářských oborů je ze strany firem velký zájem. Po poměrně dlouhé době regrese sklářského průmyslu nyní, když došlo k oživení, tak je vlastně na trhu pracovních sil pořád taková díra, protože noví absolventi teď několik let nevycházeli," říká ředitelka novoborské sklářské školy Ilona Jindrová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zájmu sklářských firem o absolventy odborné školy se zajímall Tomáš Mařas

Sklářský průmysl se na Novoborsku staví na nohy a o vyučené sklářské řemeslníky je ze strany firem zájem.

„Jsme ve spojení se sklárnami Poděbrady, zájem o vyučence má firma Astera, TGK Skalice, Moser nebo Egermann. Ti všichni nyní stojí především o řemeslníky ve všech oborech rukodělné výroby, které učíme."

V roce 1763 v Haidě (dnešním Novém Boru) byla založena piaristická škola, kde se vzdělávaly děti sklářských výrobců a obchodníků se sklem z města a okolí. Historie školy Snad žádná země na světě se nemůže pochlubit tak dlouhou a hlavně nepřerušovanou tradicí sklářství jako právě české země.

Podle Ilony Jindrové žáci získají první zkušenosti přímo na škole. Další praxe je možná už ve firmě.

To využívá i sklářský ateliér Astera. Podle jednatele Vladimíra Žíly to je výhoda i pro firmy, které si tak vychovají budoucí zaměstnance:

„Naše ambice není udělat nějakou neadresnou praxi, nám jde spíš o to, abychom představili možným budoucím absolventům té školy naší firmu jako jedno z potenciálních pracovišť, kam by mohli jít."

Ve firmě je doslova hlad po brusičích.

Brusiči skla | Foto: Romana Kostohryzová

I Petr Novotný, spolumajitel sklárny Ajeto v Lindavě, bere kvalifikované vyučené skláře. I když podle něj je praxe přímo na huti jiná než v té školní:

„V těch fabrikách je to daleko tvrdší, tam skláři dělají většinou v úkole. Když nestíhají, tak ti staří chlapi na ně řvou."

I tady je zájem o absolventy sklářských oborů a někteří už tu pracují. Roberta Uxa, majitel sklárny Egermann, říká, že by firmě pomohlo, kdyby k nim žáci sklářských škol chodili na praxi už od prvních ročníků:

„Bohužel ti vyučení a ti brusiči se u nás musí ještě zaučovat. V případě, že by k nám chodili od prvního ročníku na praxi tak by tohle odpadlo."

I sklárna Egermann má zájem o kvalifikované a vyučené sklářské řemeslníky.

„Okamžitě bychom vzali další lidi, kteří jsou schopni. Nám chybí kvalifikovaní pracovníci."

Sklárna Moser, české křišťálové sklo | Foto: Filip Jandourek

mkp, Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme