Aktivisté v České Lípě sbírají podpisy proti plánovanému městskému okruhu

V České Lípě by mohli v budoucnu postavit městský okruh spojující dvě části města. Územní plán s touto možností počítá už 15 let, stavba je ale podle radnice zatím v nedohlednu. Aktivisté, kteří se silničním okruhem nesouhlasí, přesto začali sbírat podpisy pod petici za vypsání referenda o změně územního plánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídliště Sever v České Lípě | Foto: Tomáš Mařas

Řidiči jedoucí od Nového Boru by na plánovaný okruh sjeli ze silnice I/9 na sídliště Sever, projeli tunelem pod severní částí městského parku a vyjeli u židovského hřbitova.

Názory místních se různí. Současní zastupitelé slibují, že o případné výstavbě okruhu by mohli obyvatelé rozhodnout v referendu. Podle aktivisty Martina Fedorka ale takový slib není závazný.

„Pokud by tohle usnesení zastupitelstva mělo zavazovat příští zastupitelstva, muselo by být obsažené v textové části územního plánu. Já ho pořád ještě k dispozici nemám, ale nejsem si jist, jestli je tam obsažen,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Tomáš Mařas zjišťoval, co si lidé myslí o případné stavbě městského okruhu

Podle něj je možná výstavba městského okruhu zcela zbytečná. Lidé prý ani nevědí, že se o něčem takovém uvažuje.

„Komukoliv v České Lípě řeknete, že se tady chystá takový městský okruh, tak naprostá většina lidí byla šokována. Za posledních dvacet let je úbytek obyvatel v samotné České Lípě. Tahle tendence je stále sestupná, takže moc nechápu, proč by se měly stavět takové velké dopravní stavby,“ vysvětluje Fedorek.

Myslí si, že je poměrně nereálné vystavět okruh v nejbližších letech. Přesto podle něj stále existuje možnost, že jednou ke stavbě dojde.

Aktivisté mají asi tisíc podpisů

„Ve sběru podpisů musíme pokračovat, protože naším cílem je určitě zabránit výstavbě městského okruhu. Nikdy nevíme, jestli se nepodaří získat dotace, jestli se náhodou nějaké prostředky neuvolní. Může například dojít k započetí nějaké realizace. To by pak mohlo znamenat, že by začaly nějaké přípravné stavební práce v městském parku, a myslím si, že i to by byl obrovský a zbytečný zásah, který by pak měl v podstatě neodčinitelné důsledky,“ dodává.

Podle mluvčí českolipské radnice Kristýny Brožové je sice trasa městského okruhu v územním plánu zanesená, neznamená to ovšem, že by se v nejbližších letech mělo stavět.

„Územní plán dává do budoucna možnost tuto trasu vybudovat. Neznamená to, že tato trasa bude za rok za dva opravdu stát. Současní zastupitelé doporučili v případě realizace toto referendum vyhlásit. To, jestli se tím budoucí zastupitelstvo bude řídit, nebo nebude, to už je jiná otázka,“ přibližuje.

Aktivisté dosud nashromáždili tisíc podpisů. K tomu, aby mohli požádat o vyhlášení místního referenda, jich potřebují zhruba tři tisíce. Referendum by se mělo týkat územního plánu a městského okruhu.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme