Blesková zpráva

Střelba v nemocnici v Ostravě

Anonymní opencard musí stát stejně jako karta s osobními údaji

Anonymní opencard musí být cestujícím pražskou MHD k dispozici za stejnou cenu jako karta s osobními údaji. Rozhodl tak Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), podle jehož předsedy Igora Němce je nepřípustné a nemorální, aby lidé za poskytnutí svých osobních dat dostávali slevy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard | Foto: Tomáš Adamec

„Karta bez osobních údajů musí mít stejnou cenu jako s osobními údaji. Osobní údaje nedává ten člověk za to, že má slevu,“ uvedl Igor Němec.

Magistrát rozhodnutí ÚOOÚ podle mluvčího projektu Opencard Martina Opatrného respektuje, ale pochybuje o tom, že bude taková anonymní karta pro lidi zajímavá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Igor Němec mluví o opencard ve Světě o desáté na Rádiu Česko.mp3

„My teď s úřadem diskutujeme o tom, jak by ten produkt měl vypadat, protože je samozřejmě nutné zvážit také finanční náklady na zavedení tohoto typu produktu. Znovu připomínám, že bychom vynaložili finanční náklady na produkt, o který by veřejnost měla minimální zájem,“ řekl Martin Opatrný.

Praha si vyjednala půlroční lhůtu na to, aby uvedla nařízení úřadu do praxe. Jenže podle kritiků budou nuceni Pražané do půl roku zajistit si opencard na své osobní údaje.

Osobní kartu už vlastní skoro tři čtvrtiny obyvatel Prahy, 700 tisíc lidí. Město si navíc se státem vyjednalo šestiměsíční lhůtu pro zavedení jeho nařízení do praxe. Do té doby bude ale naprostá většina Pražanů opencard se svými osobními údaji už mít.

Květa Moravcová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme