Během Noci s Andersenem v Královéhradeckém kraji se děti vydají třeba za pokladem či na pól

Na 60 tisíc dětí bude v noci na sobotu přespávat v knihovnách a školách. Stane se tak v rámci akce Noc s Andersenem, která má děti přivést ke čtení. Do třináctého ročníku se zapojí děti na více než 1270 místech po celé České republice, ale také v Austrálii, USA, Rusku a Německu. V Královéhradeckém kraji se Noc s Andersenem koná na bezmála sedmdesáti místech – zejména v knihovnách a mateřských či základních školách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noc s Andersenem v Českém rozhlase v Praze dne 26.3.2010 | Foto: Khalil Baalbaki

Každá akce má trochu odlišný program, hlavní myšlenka je však všude zachována – na děti čeká především čtení knížek, literární procházky a také spousta her na motivy právě knižních příběhů a pak také přespání v knihovně nebo ve škole.

Kompletní seznam míst mohou zájemci najít na webu nocsandersenem.cz. Tam jsou i veškeré podrobnosti k jednotlivým akcím.

Třeba v knihovně Karla Jaromíra Erbena v Miletíně se dnes večer z dětí stanou dobrodruzi a během večera podle různých nápověd poskládají papírový klíč od tajemné truhly s pokladem. V Městské knihovně v Červeném Kostelci pak děti pro změnu absolvují Cestu na severní pól.

Všechna „spací“ místa navíc letos spojí společná četba kapitoly z dosud nevydané knihy O'Bluda od Daniely Krolupperové. Letošní ročník také připomene 90. let od narození oblíbené ilustrátorky dětských knih Heleny Zmatlíkové.

Nápad přišel z Uherského Hradiště

Za vznikem Noci s Andersenem stojí dvě knihovnice z Uherského Hradiště – Hana Hanáčková a Miroslava Čápová – které před třinácti lety uspořádaly úplně první ročník.

Tehdy se do něho zapojilo jen pár dětí, postupem času se však akce rozrostla po celém světě a dnes u čtení pohádek budou usínat děti nejen v České republice a na Slovensku, ale také například v australském Sydney, v Paříži, Londýně, Frankfurtu nad Mohanem, v Rusku, Slovinsku či Chorvatsku.

Celá akce je spojená s 2. dubnem, tedy dnem, kdy se narodil nejznámější dánský spisovatel Hans Christian Andersen. Právě za propagaci a rozšíření jeho díla dostaly Hana Hanáčková a Miroslava Čápová před pár dny v Dánsku ocenění od Výboru Hanse Christiana Andersena.

Do akce, která je však spojena i s čtením knížek než jen těch Andersenových, od jiných autorů, se zapojí i Český rozhlas. Letos už potřetí v rámci této noci otevře své dveře pro děti.

Čtyřicet jich dnes přespí v budově Českého rozhlasu v Praze na Vinohradech. Podívají se na divadelní představení, zkusí si natočit rozhlasovou pohádku a mnoho dalšího.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme