Berounka láká ke koupání. Hygienici ale připomínají, že při povodních tekly řekou splašky

Není to tak dávno, co měla Berounka v Berouně skoro šest metrů. O zhruba sedm týdnů později je v korytě vody jen zhruba po kolena. Neplatí to samozřejmě pro celou řeku, ale v nejfrekventovanějším městském úseku řeky - mezi berounskou elektrárnou a soutokem s Litavkou - se teď dostanete na druhý břeh jen s vykasanými nohavicemi. Poloprázdné koryto se spoustou valounů a teplou vodou láká především děti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeka Berounka | Foto: Petr Kološ

Slavný hydraulický jez berounské elektrárny už nejednou prokázal, že umí pročistit Berounku od ledových ker. Opakovaně pomáhal i při prudkých lijácích, kdy zbrzdil zvýšenou hladinu řeky před Berounem. To všechno jsou ale jen jeho vedlejší produkty.

Elektrárníci ho postavili proto, že potřebují co nejvyšší rozdíl hladiny vody nad a pod jezem. Teď voda přes hydraulický jez dokonce neteče vůbec, ale okolo - elektrárnou a rybím přechodem. V kamenitém korytě přímo pod jezem si hraje několik dětí. Na břehu sedí jejich rodiče.

Přehrát

00:00 / 00:00

O koupání na Berounce natáčel redaktor Petr Kološ

„Učí se to, co kdysi dávno naši předci. Berounka je málokdy vyschlá, aby si to užily. Může tam být asi 40 centimetrů. Na to, že jsme pod jezem, je to úplně super. Malý si hraje, protože se bojí jít do řeky. Ostatní jsou v malé hloubce, ale pořád stačí po kolena nebo po pas. Mají boty, ale někdy jdou i bez bot,“ říká jejich matka.

Pozor si musí dát na ostré předměty. Ty ale nejsou jediným nebezpečím. Berounská hygiena vodu v Berounce nesleduje, nejde totiž o oficiální koupací místo. Hygienička Alena Bulvasová by se v Berounce nekoupala, zvlášť teď po povodních.

Vody je navíc málo, proto je prohřátá, což nahrává případným mikroorganismům z vyplavených čistíren odpadních vod.

Řeka Berounka | Foto: Petr Kološ

„Obecně jsou to všechny možné virové a bakteriální onemocnění, které se dají z vody chytit,“ říká hygienička.

Pro Annu, která má pod jezem všechny svoje potomky, to argument není: „My jsme na té řece vyrostli také. A tenkrát se tam pouštěla kdejaká špína, takže teď si myslím, že už to není zas až takové. Po povodni tady ta řeka teče, takže to není tak strašné.“

Jen pár stovek metrů odtud je přitom krásný bazén s tobogány a skluzavkami.

„Tohle je pro mě asi jediná alternativa. Moc toho na výběr není. Prostě by mě nenapadlo, koupat se v řece. A 300 korun je adekvátní částka,“ říká návštěvník bazénu. „My jsme v řece každý den, jsme tu na chatě na Berounce, takže jsme vzali děti sem. Je tu tobogán,“ říká další návštěvnice berounského aquparku a mizí uvnitř.

Řeka Berounka | Foto: Petr Kološ

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme