Brněnskému sídlišti Lesná je 50 let. Tento urbanistický unikát je oceňovaný u nás i v zahraničí
Před padesáti lety se na prvním velkém sídlišti v Brně, které později dostalo název Lesná, začaly stavět první byty. Vznikl tak jedinečný urbanistický celek, který si dodnes přijíždějí prohlédnout architekti a urbanisté z celé Evropy. Půlstoletí sídliště, které mezi Brňany platí za dobrou lokalitu k bydlení, připomíná také sborník Lesná - 50 let sídliště.
Lesná byla prvním sídlištěm v Československu, u kterého jeho tvůrci vycházeli z myšlenky zasadit obytné budovy do zeleně a využít přirozený terén.
„Nebylo to děláno tím způsobem: postavíme byty, domy a eventuálně to prozeleníme. Naopak využijeme zeleň, terén, který zachováme, a vhodným a možným způsobem to doplníme domy. Tvůrci Lesné stlačili byty do velkých panelových bloků a získali pro obyvatele sídliště velké volné plochy, kde se dá realizovat veškeré volnočasové aktivity,“ vysvětluje Martin Maleček z občanského sdružení Ježkova a iniciátor sborníku.
Málokdo ví, že hlavní projektanti Lesné - architekti František Zounek a Viktor Rudiš - čerpali inspiraci ve Finsku. Konkrétně v helsinské čtvrti Tapiola.
„Natolik jim učarovala, že měli chuť inspirovat se něčím takovým v československých podmínkách. Shodou okolností byla v Brně vyčleněna v té době velká část území na stavbu sídliště pro 20 tisíc obyvatel. Shodou náhod tak dostali možnost tuto svou ideu realizovat v praxi,“ říká Maleček.
Na téměř holých pláních někdejšího vojenského cvičiště vyrostly domy a mezi nimi spousta stromů. I po padesáti letech se lidem na Lesné dobře bydlí.
„My jsme tu šestým rokem, je to tady pěkné. Na Lesné se dobře bydlí. Myslím, že je to jedno z nejpěknějších sídlišť v Brně. Ve srovnání s Bohunicemi je to velký rozdíl. Je to tu lesnaté. S dětmi je tu fajn,“ potvrzuje Petra Švehlová.
„Není tu žádná anonymita. Naopak, je tu skoro až vesnický způsob života. Za domem děláme v zimě velké kluziště, kam chodí lidé z Lesné. Mají tu mnoho možností se poznávat nebo setkávat,“ připojuje svoji zkušenost starousedlík Maleček.
Přestože volné plochy na Lesné neodolatelně lákají developery, zatím se nová výstavba sídlišti vyhnula. Zachování unikátního urbanistického celku by mohla zajistit jeho památková ochrana.
„Občanské iniciativy na Lesné v součinnosti s odbornou veřejností podávaly návrh na prohlášení Lesné městskou památkovou zónou. Proces je stále ve stádiu vyhodnocování. V současné době je na ministerstvu kultury návrh na zpamátnění souboru výtvarných děl na Lesné, tento návrh podalo městské pracoviště NPÚ v roce 2011,“ dodává Maleček.