Byl to blesk z čistého nebe, říká žena o konci žateckého Panasoniku. O práci přišla už potřetí

Jako blesk z čistého nebe vnímali zaměstnanci továrny Panasonic u Žatce zprávu o konci výroby. V průmyslové zóně Triangle jich pracovalo zhruba 600. O tom, že o zaměstnání přijdou téměř ze dne na den, se dozvěděli šest týdnů před koncem roku. Vedení společnosti se totiž rozhodlo přesunout výrobu mimo Českou republiku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost Panasonic končí s výrobou v průmyslové zóně Triangle u Žatce

Společnost Panasonic končí s výrobou v průmyslové zóně Triangle u Žatce | Zdroj: ČTK

Ještě na počátku listopadu před bývalou halou společnosti Panasonic parkovaly stovky zaměstnanců, kteří sem denně dojížděli ze Žatecka, Lounska i Mostecka a Chomutovska. Dnes je parkoviště prázdné.

Jednou z propuštěných je i Jindriška Kovářová. V průmyslové zóně u Žatce dostala výpověď už potřetí za pět let.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osudy lidí propuštěných z továrny Panasonic na Žatecku se zajímal reportér Jan Beneš

„Protože už jsem zažila dva krachy firem, tak takové ty indicie mi trošičku vrtaly hlavou, ale každý doufá. Bylo to jako blesk z čistého nebe,“ vyrovnává se se ztrátou zaměstnání žena, která pracovala v nákupním oddělení.

Poprvé přišla o místo u společnosti Hitachi, která zavřela své výrobní haly po čtyřech letech. Přešla tedy do tehdy nově otevírané výroby televizorů společnosti Panasonic. Ta odešla z Žatecka loni v lednu. V dubnu Jindra získala práci u stejné značky, ve výrobě LCD panelů, ne však na dlouho.

Oporou jsou tak její dvě malé děti a hlavně manžel, který snad, než Jindra najde práci, rodinu uživí. „Už se jenom usmívá a přeje hodně štěstí. Musíme to brát pozitivně, nemůžeme se hroutit. Hlavní je zdraví,“ dodává mladá žena.

Stát investoval do průmyslových zón miliardy, některé však stále zejí prázdnotou

Číst článek

Pět stovek lidí odešlo ze žateckého Panasoniku ke konci minulého roku. Pár desítek jich zůstalo. „Zhruba 40 lidí zůstane po lednu 2013 a bude se podílet na těch ukončovacích pracích,“ upřesňuje Helena Suková ze společnosti Panasonic. Tito zaměstnanci by měli v továrně pracovat do března.

Na úřady práce se do konce roku na Lounsku a Žatecku evidovala zhruba stovka bývalých zaměstnanců firmy. Dalším se podařilo najít práci u jiných japonských investorů díky doporučení, které si ze žateckého závodu odnesli.

Co bude dál s výrobní halou, která po Panasoniku v průmyslové zóně Triangle zůstala, není zatím jasné.

Jan Beneš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme