Děti z Plzně a Řezna nacvičily operu, hranou kdysi v terezínském ghettu
Dětskou operu Hanse Krásy Brundibár dnes představí děti a dospívající z Plzně a německého Řezna. Dílo, které se stalo v terezínském ghettu jedním z mála zdrojů radosti, nazkoušely Základní umělecká škola Bedřicha Smetany a Sing- und Musikschule. V září výslednou inscenaci představily v Řezně, dnes bude ve Velkém divadle plzeňská premiéra.
„Začátek opery je v němčině. Německá sóla jsou samozřejmě němečtí sólisté, naše sóla jsou raději v češtině, protože toho textu je opravdu hodně,“ popisuje učitelka Bedřiška Koželuhová a pokračuje:
„A potom ke konci, kdy opera graduje a kdy vyúsťuje hlavní myšlenkou Brundibára, tak je to celé v češtině. Závěr je opravdu takový dojemný, monumentální.“
Podařilo se kontaktovat i některé z bývalých zpěváků. „Sehnali jsme čtyři původní účinkující. Mluvili jsme s vícero lidmi, ale někteří i po těch x letech řekli, že by si tam psychicky nemohli stoupnout, nemohli by to vidět, jak silně to tam na ně působilo,“ vysvětluje Koželuhová.
Plzeňský dětský sbor touto dětskou operou navíc připomíná památku plzeňského rodáka Hanuše Treichlingera
„To byl mladý židovský chlapec, který se také dostal do Terezína. A tam pilně s ostatními dětmi nacvičoval operu Brundibár. Stal se tam hlavním představitelem Brundibára. 16. října roku 1944 byl z Terezína deportován do Osvětimi, kde zahynul v plynové komoře, bylo mu právě 15 let,“ dodává Koželuhová.
Představení dětské opery Brundibár se koná dnes od 16.30 a v 19 hodin ve Velkém divadle v Plzni. Na první představení se přijedou podívat i pamětníci terezínského nastudování.