Do Karlových Varů dorazil osvětový Cyklo-běh za Českou republiku bez drog

Účastníci Cyklo-běhu za Českou republiku bez drog dnes dorazili do Karlových Varů. Skupina dobrovolníků v rámci akce postupně navštěvuje 45 českých měst, kde zejména mladé lidi upozorňuje na riziko spojené s omamnými látkami. S veřejností se aktivisté setkávají na radnicích, v ulicích i ve školách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklo-běh za Českou republiku bez drog 2013

Cyklo-běh za Českou republiku bez drog 2013 | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Akci, která se letos koná už po jedenácté, pořádá občanské sdružení „Řekni ne drogám, řekni ano životu“. Hlavním cílem je upozornit na to, že jsou děti o drogách málo informované.

„Když už ty informace mají, tak to je třeba od kamarádů starších spolužáků nebo od dealerů, a to není ideální,“ vysvětluje smysl osvětové akce Pavel Mudra z pořádajícího občanského sdružení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Zdeněk Trnka

Ve 45 městech České republiky dobrovolníci komunikují s lidmi různě. Jak popisuje Pavel Mudra, tým lektorů se každé ráno rozjede přednášet na školách, druhý pak v ulicích měst rozdává informační brožury a letáky a odpovídá lidem na otázky a třetí tým zamíří na radnice.

„Třetí tým je určen na to, aby se bavil s vedením měst o tom, co se s protidrogovou prevencí, s tím skutečným vzděláváním dětí bude dělat v jednotlivých městech,“ poznamenává Mudra.

Akce má podle něj poskytnout lidem, a zejména dětem, z očí do očí co nejvíce pravdivých informací.

„Je to v tom, že když děti mají dostatek informací, tak si to rozhodnutí dokážou udělat samy, že drogy k životu nepotřebují. Města si uvědomují, že dávat hodně peněz do toho, že se budou vyměňovat stříkačky, a vlastně řešit problém až následně, že to není úspěšná akce,“ poznamenává Mudra.

Den po protidrogové policejné akci

Cyklo-běh za dvanáct dní urazí 1300 celkem kilometrů, z větší části na kole. V pelotonu cyklistů jede i Jan Schicker. Akce se účastní už řadu let. Jako bývalému vrcholovému sportovci mu to prý připadalo jako dobrý způsob, jak něco prosadit a zároveň prospět svému tělu.

V týmu sportovců, kteří protidrogovou kampaň podporují, jsou sportovci i známí lidé, kteří se ve svém životě bez omamných látek dokáží obejít. A podle Jana Schickera to není náhoda.

„Jsou dva parametry. Jednak jim musí jít o tu naši věc, nesmí jim to být lhostejné. A musí to být zdatní cyklisté, protože ujet 1300 kilometrů za deset dnů je velmi náročné,“ říká Jan Schicker.

Shodou okolností dorazila propagační kampaň do lázeňské metropole den po policejní akci, při níž policisté v hernách a vytipovaných bytech či automobilech hledali drogy nebo jejich výrobny.

Policisté během akce zatkli a následně z drogových deliktů obvinili pět lidí. „Na všechny obviněné budou kriminalisté podávat návrh na vzetí do vazby,“ dodává k výsledku akce policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme