Do Labe tečou splašky. Čistička ve Dvoře Králové přerušila provoz

Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem zastavila kvůli sporům provozovatele s radnicí provoz. Do řeky proto od dopoledne tečou splašky z kanalizace šestnáctitisícového města. Spor se týká výše plateb za poskytnuté služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce čistírny odpadních vod v Novém Bydžově | Foto: Roman Čechura

Firma přerušila provoz čističky ráno v šest hodin, zhruba kolem desáté hodiny tak začaly do Labe vytékat tisíce kubíků znečištěné vody. Situaci na místě šetří vodohospodářský úřad, který může čistírně nařídit obnovu provozu.

Město podle provozovatele čistírny nedodržuje dojednanou cenu a platí jen za čištění splašků místo všech odpadních vod. Podle ředitele společnost WWTP DKNL Aleše Morávka měla radnice dost času problém řešit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Dana Voňková sleduje kauzu kolem čistírny odpadních vod ve Dvoře Králové

Pro obnovení činnosti si provozovatel čistírny stanovil splnění dvou podmínek. Splacení faktury za měsíc leden v plné výši – Dvůr Králové by měl zaplatit tři a půl milionu korun – a uzavření dohody o vyšších splátkách do budoucnosti.

Město tyto podmínky považuje za nepřijatelné. Tvrdí, že nebude platit za všechny vody, které do čistírny přitékají, protože to považuje za nespravedlivé.

Brání se navíc, že platí částku, kterou kvůli chybějící dohodě stanovil v roce 2005 vodoprávní úřad. Celý spor je u soudu, ten ale ještě nerozhodl.

Město je připravené podat trestní oznámení z důvodu ohrožení zdraví obyvatel a životního prostředí. Majiteli i provozovateli čistírny tak za vypouštění znečištěných odpadních vod hrozí sankce.

Dvůr Králové s předstihem informoval krajský úřad a odpovědná ministerstva o možnosti zastavení provozu čistírny. Ministerstvo zemědělství například uvedlo, že provozovateli hrozí pokuta až do výše jednoho milionu korun. Ten ale řekl, že by částku přičlenil k dluhům, které město zatím vůči čistírně má.

Spor, kvůli kterému pouští čistírna splašky do Labe, trvá už několik let

Číst článek

Záležitostí už se zabývá také Povodí Labe a Česká inspekce životního prostředí. „Byly odebrány vzorky a za porušení vodního zákona může hrozit pokuta až do výše 10 milionů korun. Vzhledem k tomu, že tam jsou složité právní vztahy mezi subjekty, tak samozřejmě to šetření může probíhat řádově několik týdnů,“ říká mluvčí inspekce Iva Awwadová.

Znečištění odpadních vod je kvůli úbytku průmyslu ve městě z 99 procent biologického charakteru. Podle místostarosty Jana Béma by si řeka s tímto znečištěním měla poradit.

Zaměstnanci čistírny se mezitím musejí starat o bakterie, které by jinak za provozu likvidovaly biologický odpad. Přivádějí k nim kyslík a živiny a udržují je při životě, aby mohla být později činnost čistírny rychle obnovena.

Dana Voňková, Tereza Bartůňková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme