Do vítkovické auly Gong přijede populární Cirk La Putyka

V bývalém ostravském plynojemu bude na přelomu března a dubna pořádně veselo. V multifunkční aule Gong se totiž na celých 11 dní usadí pražský soubor nového cirkusu Cirk La Putyka, který do Ostravy poprvé přiveze svůj kompletní repertoár. Čtveřici inscenací plných humoru, napětí i vrcholných akrobatických kousků tam předvede na osmi mimořádných představeních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cirk La Putyka na Edinburgh Fringe Festivalu

Cirk La Putyka na Edinburgh Fringe Festivalu | Foto: Vojtěch Malina

„Je to poprvé, kdy všechna čtyři představení vyvážíme mimo Prahu, je to taková přehlídka našeho souboru,“ přibližuje principál Rostislav Novák.

Up End Down, Slapstick Sonata, La Putyka a Risk, to jsou čtyři představení a také čtyři roky intenzivní dřiny – všechny pod vedením principála Rosti Nováka. Ostrava se tak může těšit na nový cirkus v plné parádě.

„Je tam nějaká pointa i dramaturgie, není to pouze o tom, že vám budeme ukazovat akrobacii, která k novému cirkusu samozřejmě patří. V každém představení jsou úplně jiné novocirkusové techniky od skákání na trampolíně přes tanečníky, loutkové divadlo po živou hudbu. Některá představení jsou vlastně takovým koncertem, třeba u Risku je hodina a půl živé hudby.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový cirkus La Putyka zavítá do Ostravy, k vidění bude v aule Gong

Cirkus ale proslavila jiná inscenace – a dokonce mu dala i jméno. La Putyka, hospodská akrobacie nad sklenicí piva.

„Je to asi nejkomediálnější představení, jaké je. Otevře se hospoda, akorát tam štamgasti nesedí jenom u stolu. Je to, jako kdybyste se podívali skrz půllitr a ty bublinky v něm – naši štamgasti dělají věci, kdy porušují gravitaci, ale samozřejmě to má nějaký příběh,“ říká Rosťa Novák, který svou cirkusovou putyku otevře Ostravanům poprvé 30. března.

Do gongu se ale akrobati nastěhují už o tři dny dříve. V bývalém plynojemu je totiž čeká neobvyklý prostor, který si celý soubor musí takříkajíc osahat.

„Ten prostor je specifický, já osobně z něj mám velký respekt. Kapacita je patnáct set lidí, prostor je gigantický – a s některými věcmi, které jsou v divadle komorní, musíme samozřejmě pracovat. Ale zase prostor umožňuje, že můžeme tady ve vzduchu jít výš, můžeme skákat výš, padat z větších výšek.“

Každá inscenace tak bude mít v Ostravě vlastně malou premiéru. Kromě osmi večerů ale bude industriální šapitó pulsovat i přes den. Připraveny jsou akrobatické workshopy, promítání nebo dvě doprovodné výstavy. To vše až do 9. dubna.

Kateřina Daňková, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme