Horníci často trávili Vánoce pod zemí. Svátky slavili až následující den

Horníci na Kladensku často o Vánocích fárali stovky metrů hluboko. A protože mnozí z nich trávili pod zemí i Štědrý večer, svátky s rodinou slavili až 25. prosince. Hornické tradice i vánoční zvyky dnes připomíná Hornický skanzen Mayrau u Kladna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hornický skanzen Mayrau

Hornický skanzen Mayrau | Foto: Ivana Veselková | Zdroj: Český rozhlas

„Tady byly čisté šatny. Když přišli horníci z domova, svlékli se tu a potom hanbatí chodili po schodech nahoru do špinavé šatny, kde si vzali pracovní oblek, fáračky. Potom šli do lampovny, kde si každý vzal svou lampu, sebezáchranný přístroj, vyfasovali svačinu a potom jeli do podzemí, do hloubky 527 metrů,“ líčí bývalý kladenský horník Jan Uváček.

Své řemeslo dělal více než čtyřicet let a teď v Hornickém skanzenu Mayrau provádí návštěvníky. Na svou práci vzpomíná rád, stejně jako na chvíle Vánoc, které coby horník často trávil stovky metrů pod zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Kateřina Havránková se vypravila do Hornického skanzenu Mayrau u Kladna

„Pracovali jsme třeba na Štědrý den nebo i druhý svátek, ale na Silvestra a Nový rok jsme měli volno. To nám více vyhovovalo,“ vzpomíná Uváček. Na Štědrý den chodíval do práce často odpoledne a někdy to spojil i s noční službou. Dárky si s rodinou dávali až následující den.

„Počkali na mě a byla to stejná atmosféra jako pravé Vánoce,“ říká. O svátcích musel Jan Uváček do práce proto, aby zkontroloval podzemí, třeba jestli nevznikají zkraty a nehrozí nějaká havárie. Pracoval jako horník, dělal ale také střelmistra nebo důlního technika.

Do důchodu odešel v roce 1990. O čtyři roky později se stal spoluzakladatelem skanzenu Mayrau. Vede také kroniku zdejšího Klubu přátel hornických tradic. Ale sleduje i aktuální dění v oboru.

Jan Uváček je jedním z nejstarších průvodců v Mayrovce. Soustavně v archivech studuje historii kladenského dobývání uhlí, ale zkoumá i hornické tradice. Na závěr mi prozrazuje recept na tradiční hornické jídlo.

„Uhlířina. K tomu se používají brambory, sádlo, cibule, vajíčko, polohrubá mouka, sůl, voda. A z toho se dělaly noky,“ dodává Uváček. Na vánoční stůl si tak můžete zkusit uvařit i tuto hornickou dobrotu.

Hornický skanzen Mayrau | Foto: Ivana Veselková

Kateřina Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme