Hospic v Liberci přijme první klienty za dva roky. Jeho stavba se mírně komplikuje

V Liberci se začíná rýsovat konečná podoba kamenného hospice, tedy zařízení pro umírající. Liberecký kraj společně s organizací Hospicová péče svaté Zdislavy finišují s přípravou na jeho výstavbu. Na hospic se přestaví bývalý dětský domov. Bude to ale stát víc peněz, než se původně myslelo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liberec - bývalý kojenecký ústav,  budoucí hospic

Liberec - bývalý kojenecký ústav, budoucí hospic | Foto: Liberecký kraj

Výstavbu hospice připravuje Liberecký kraj už od roku 2009. Podle radního pro sociální věci Petra Tulpy ze Starostů pro Liberecký kraj se přestavba mírně komplikuje.

„Narazili jsme na problematiku přeložky parovodu, protože na parovodu se stavět a rekonstruovat nedá. Jedná se zhruba o jeden milion čtyři sta tisíc na přeložku parovodu mimo areál hospice. Dále jsme objevili problematiku vysokonapěťového kabelu. Teď se jedná o tom, jestli se to bude překládat, protože se to velmi jemně dotýká té stavby. Objevují se problémy i s vodovodním řadem, který je poddimenzován," přibližuje radní.

Původně byl rozpočet 70 milionů korun. Podle Petra Tulpy záměr výrazně nabobtnal - téměř na dvojnásobek. Vedení kraje ale rozhodlo, že cena včetně vnitřního vybavení by neměla překročit 100 milionů korun. Pokud finance nebudou stačit, bude se muset někde ušetřit, říká Milan Matura z Hospicové péče svaté Zdislavy:

„Rozlišujeme to na takové to ‚tvrdé jádro‘, které je důležité pro samotnou péči a psychickou pohodu. Nějaká kašna a tak dál, to je pro nás podružná záležitost. Samozřejmě budeme chtít, aby ten objekt byl plnohodnotný i ve své desingové podobě.“

„Ale na to jsme samozřejmě ochotní sehnat i vlastní prostředky. Ti dárci v tuto chvíli slyší a my se budeme snažit sehnat maximálně vlastních prostředků na vnitřní vybavení," vysvětluje Matura.

S přestavbou se zřejmě začne příští rok

Zatím nevyléčitelně nemocným v kraji slouží pět rodinných pokojů v nemocnicích v Liberci, České Lípě, Turnově a Semilech. S výjimkou libereckého pokoje zůstanou ty ostatní v provozu i po otevření hospice. Dál bude fungovat i domácí péče.

„Kamenný hospic, to je taková třešnička na dortu. Ale domácí péče, ta je ta nejdůležitější pro lidi, kteří můžou umírat doma. Musíme jim to dopřát, protože většina lidí si přeje umřít doma v posteli.“

„Ale protože rodina není schopná jim tuto péči dát - psychicky, fyzicky, musí chodit do práce - tak prostě hospic je takové to druhé řešení. Takže se nebojím, že by nebyl zaplněn," poznamenává ředitelka společnosti Hospicová péče sv. Zdislavy Taťána Janoušková.

V červenci by už měl být hotový projekt. Práce tak zřejmě začnou v příštím roce. Počítá se jednak s rekonstrukcí budovy z přelomu 19. a 20. století a také se dvěma přístavbami.

„První a druhé patro bude vyhrazené pokojům. Od začátku nám šlo o to, aby ten dům byl přívětivý a příjemný. To znamená, aby tu byly prostorné chodby s výhledem do zahrady, aby tu byla čajovna. Vedle toho je tu i jedna společenská místnost a kaple," popisuje architekt Martin Resler.

Zhruba 95 procent klientů hospicové péče tvoří onkologičtí pacienti. V Libereckém kraji se ročně průměrně diagnostikuje 2500 nových případů.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme