hospic

hospic v textech na iROZHLASU

Pilotní projekt zmapoval mobilní hospice. Umírat doma je důstojnější, pojišťovny péči ale nehradí

|Eva Rajlichová |Zprávy z domova

Konec života v kruhu nejbližších, o takovou péči se snaží mobilní hospice. Jejich činnost teď zmapoval pilotní projekt. Podíleli se na něm provozovatelé hospiců, VZP a Česká společnost paliativní medicíny. Ukázalo se, že umírat doma je pro člověka důstojnější a mobilní týmy se zvládnou postarat i o těžce nemocné lidi. Zatím ale takovou péči zdravotní pojišťovny nehradí.

|Eva Rajlichová, kov |Zprávy z domova

Mobilní hospice zatím nebudou dostávat peníze od pojišťoven. Pilotní projekt se odkládá

Na péči, kterou mobilních hospice poskytují umírajícím lidem, zatím peníze ze zdravotního pojištění nepůjdou. Pilotní projekt, který měl ověřit, jak by mohl systém fungovat, měl odstartovat v lednu příštího roku, kvůli některým sporným otázkám se však zdrží – zatím to vypadá, že zhruba o čtvrt roku. Takzvaná paliativní péče tak zatím zůstane odkázaná na platby od klientů a na podporu soukromých dárců a firem.

|Eva Malá |Regiony

Stavbu hospice v Liberci přibrzdil nález skládky s nebezpečným azbestem

Areál bývalého sirotčince v Liberci se změnil k nepoznání. Vedle budovy z přelomu 19. a 20. století vyrostly přístavby a panuje tam velmi čilý ruch. Na stavbě nového lůžkového hospice pracuje až 70 lidí najednou. Oklepávají se staré zdi, oblouky oken se obkládají dřevem a pracuje se na přístavbách. Stavbu ale přibrzdil nález skládky s nebezpečným azbestem. Ta se teď musí odborně zlikvidovat.