Jihočeští vědci přivezli 1. cenu ze soutěže v Německu. Za projekt o pískovnách

Projekt výzkumníků z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity s názvem ‘Cep II-pískovna pro biodiverzitu‘ ocenila nejvyšší známkou porota mezinárodní soutěže Quarry Life Award. Soutěže, která se konala na sklonku loňského roku v německém Heidelbergu, se zúčastnilo 300 týmů z 18 zemí světa. Jihočeští přírodovědci uspěli s projektem, který zkoumal jednu z třeboňských pískoven.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihočeští vědci porovnávali obnovy těžebního prostoru z hlediska vlivu na různé organizmy | Foto: Jiří Řehounek

Těžební prostor se může stát přírodně cennou lokalitou. K takovému zjištění došli jihočeští vědci v projektu ‘Cep II-pískovna pro biodiverzitu‘, ve kterém porovnávali různé obnovy těžebního prostoru z hlediska vlivu na biologickou rozmanitost a ohrožené druhy.

„Cílem bylo ukázat, že těžbou narušená krajina se dá velmi lehce využít cenně pro spoustu organismů a rostlin a mohou vzniknout na těchto místech velmi cenná stanoviště, která jsou opravdu unikátní a v krajině je už nikde jinde nenajdete,“ vysvětlila cíl projektu jeho vedoucí Klára Řehounková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jihočeští vědci přivezli za projekt o pískovnách první cenu ze soutěže v Německu. S vedoucí projektu Klárou Řehounkovou si povídala redaktorka Jitka Cibulová Vokatá

Jihočeští vědci přišli také se zajímavým závěrem. Pískovny by neměly zůstat územím, kam by lidská noha nevstoupila.

Naopak. Měly by se využívat i k rekreaci. Koupání a další pohyb v pískovnách totiž překvapivě prospívá nejenom lidem, ale i místní flóře a fauně.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme