Karlovarská záchranka prý rozdala dotace na odměny a odstupné, podle vedení organizace jde o lež

Záchranná služba Karlovarského kraje prý nesprávně vyplácela některým zaměstnancům odměny a také odstupné. Peníze prý vedení lidem dávalo z provozní dotace, kterou organizaci poslal Karlovarský kraj. Navíc ani management nedokázal určit, co výjimečného tito lidé udělali. Na nesrovnalosti poukázala právě krajská kontrola. Vedení záchranky ale nařčení odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje | Foto: Dana Jelínková | Zdroj: Český rozhlas

1,5 milionu korun na odstupném a dalších téměř 5 milionů na odměnách vyplatila v loňském roce Záchranná služba Karlovarského kraje. Údajně z provozní dotace kraje.

Hejtmanství totiž v roce 2012 poslalo organizaci 10 milionů korun, aby přežila tíživou finanční situaci, kterou prý zapříčilo minulé vedení záchranky.

Jenomže peníze prý putovaly, kam neměly, tvrdí hejtman Josef Novotný z ČSSD. „Cítím se podveden. Myslím, že ne vždycky byly peníze použity na plynulý chod záchranky,“ říká hejtman.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporném vyplácení odměn na karlovarské záchrance informuje Andrea Strohmaierová

Podle náměstka hejtmana Miloslava Čermáka z ČSSD se vše odehrálo v době, kdy záchranku vedl Luděk Nečesaný, a to do srpna 2012, a poté Roman Sýkora. „Vím, že tam došlo k odměnám i v řádu nad 100 tisíc korun, které suplovaly odchodné,“ tvrdí Čermák.

Židle pod Romanem Sýkorou se začínala pomalu naklánět. Kraj ho nakonec ve funkce nechal, jenže ne zadarmo.

„V tuto chvíli vidím pro pana ředitele Sýkoru poslední možnost, jak stabilizovat záchranku. On má nastaveny nějaké kroky, a pokud je zrealizuje, věřím, že to dokáže, a pokud ne, tak je řešení nabíledni,“ upozorňuje náměstek hejtmana. Záchranka je v tuto chvíli stabilizovaná.

Situace na záchrance do konce roku 2011 však byla zcela jiná – nákupy údajně předražených vozů, zbytečně vysoké odměny jen pro některé zaměstnance, nedostatek provozních peněz.

Tehdejší ředitel Ivo Tukinski požádal hejtmanství o dotaci 10 milionů. Kraj organizaci poskytl návratnou půjčku, ale ředitele odvolal.

Do dočasné funkce pak nastoupil ředitel nemocnice Luděk Nečesaný, který se proti výsledkům krajské kontroly ohradil. Odměny místo odstupného brali na odchodu hlavně manažeři, se kterými bylo nutné se rozloučit, aby se napjatá situace v záchrance uklidnila. A ti měli nastavené hodně nadstandardní smlouvy. Všechny peníze ale vyplácel z hospodářského výsledku organizace, a ne z provozní dotace.

„Také jsem se zbavil lidí, kteří nechtěli na záchrance pracovat podle standardních pravidel, táhnout za jeden provaz a s tím jsou spojené odstupné, odchody. Poté by bylo vhodné nesplácet svými silami tu minulost, kterou zajistil pan doktor Tukinski a bylo by korektní od kraje těch 10 milionů poskytnout záchranné službě na to, abychom z nich spláceli dluh, který vyrobil někdo jiný,“ míní Nečesaný.

„Peníze fyzicky přišly až po tom, co byly opakované odměny vyplaceny z peněz, které jsme měli na účtu od zdravotních pojišťoven,“ dodává Luděk Nečesaný.

Podle současného ředitele Romana Sýkory byla dotace od kraje opravdu použita na provoz záchranky, a ne jiným způsobem. „Provozní dotace byla spotřebována na celou řadu věcí, které byly spojeny s dovybavením záchranné služby, přestavbě vozidel tak, aby byla zcela homologovaná a bezpečná. Dopláceli jsme kurzy a vzdělání pro řidiče i operátorky, které nesplňovaly povinné vzdělání,“ vysvětluje Sýkora.

Za údajné pochybení v rozdělování dotací bude Roman Sýkora z rozhodnutí kraje bez odměny. On ale rozhodnutí politiků předběhl. Nabízených odměn se vzdal. Podle něj je důležité, aby peníze dostali zaměstnanci záchranky, kteří denně pomáhají druhým. Ti si prý odměnu zaslouží nejvíce.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme