Lány vzpomínají na T. G. Masaryka, od narození prezidenta uplyne 166 let

Do muzea v Lánech dnes zavítaly desítky lidí, aby se poklonily památce Tomáše Garrigua Masaryka. Od narození prvního československého prezidenta v pondělí uplyne přesně 166 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muzeum T.G. Masaryka v Lánech | Foto: Michal Trnka

Návštěvníci se mohli seznámit například s prvorepublikovou módou nebo ochutnat pokrmy, která měl rád osobně prezident Masaryk nebo členové jeho rodiny.

Největšímu zájmu se těšily bramborové knedlíky se švestkami sypané mákem a přelité rozpuštěným máslem. K ochutnání příchozí sváděly také halušky s brynzou a se zelím.

„Už delší dobu zjišťujeme, jaká byla oblíbená jídla T. G. Masaryka, co se na zámku v Lánech jedlo. Využíváme třeba různé dobové jídelní lístky, vzpomínky spolupracovníků i členů prezidentovy rodiny. A co víme stoprocentně, Masaryk měl nejraději švestkové knedlíky s mákem,“ vysvětluje ředitelka muzea Magdalena Elznicová Mikesková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lánské muzeum provoněly oblíbené pokrmy T.G.Masaryka. Více v reportáži redaktora ČRo Michala Trnky

Vedle ochutnávek jídel připravilo lánské muzeum také oživenou prohlídku. V expozicích muzea nechyběli legionáři. V prvorepublikové četnické stanici obsadili lavice četníci v dobovém oblečení. Pozadu nezůstala ani móda z první poloviny 20. století.

„Já sem jezdím pravidelně. Líbí se mi tady, vždycky na mě dýchne závan masarykovského prvorepublikového Československa,“ vysvětluje Pavel Šroub z nedalekého Stochova.

Prezidentem byl Tomáš Garrigue Masaryk zvolen celkem čtyřikrát a v roce 1935 sám abdikoval ze zdravotních důvodů. Poslední roky trávil na zámku v Lánech, kde v září roku 1937 onemocněl zápalem plic.

Masaryk byl prezidentem celkem 17 roků a zemřel ve věku 87 let.

Tomáš Garrigue Masaryk | Foto: Český rozhlas

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme