Lidé v Horním Jiřetíně nesouhlasí s rychlým prolomením těžebních limitů

O případném rychlém prolomení těžebních limitů, které chrání před zánikem obce na Mostecku, mluvil v Mostě premiér v demisi Jiří Rusnok. Sklidil tak potlesk většiny horníků a odborářů. O poznání méně jsou jeho výroky nadšeni obyvatelé obcí, kterých se limity těžby týkají, například Horního Jiřetína.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžká technika v dole Československé armády.

Těžká technika v dole Československé armády. | Foto: Tomáš Adamec

„Už jsme tu dvacet let, máme tu pozemek, tak jsme se rozhodli to tady postavit,“ vysvětluje Jan Dovhun z Horního Jiřetína důvod, proč se rozhodl postavit dům v obci, která nemá jasnou budoucnost. K domu, který je teprve hrubou stavbou se střechou, právě přivezl materiál.

Podle něj by o osudu těžebních limitů neměla jednat vláda Jiřího Rusnoka: „To je samozřejmě od nich nehoráznost, neměli by to dělat, měli by to nechat na novou vládu.“ Proti rychlému zrušení těžebních limitů je i Helena Sailerová, která se svým mužem žije v řadovém domku v horní části obce.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Horním Jiřetíně natáčel reportér Jan Beneš

„Já to vnímám hrozně špatně, protože si myslím, že vláda premiéra Rusnoka nemá vyjádření důvěry, takže ti by neměli už vůbec nic přijímat. A hlavně si myslím, že základem všeho je energetická koncepce. Pokud nebudeme vědět, kolik se toho uhlí bude potřebovat a jestli se s ním bude topit v elektrárnách, tak nemá cenu přijímat takové unáhlené rozhodnutí,“ říká.

Opačný názor má odborový předák skupiny Czech Coal Jaromír Franta. „Za politickou situaci v této zemi nemohou občané, ale politická garnitura. Volby jsou častým tématem, pořád jsme pře nějakými volbami, po volbách,“ tvrdí a pokračuje:

„Máme tady vlády odborníků, politické vlády, takže mě je teoreticky jedno, která vláda to zruší. Je tady vláda pana Rusnoka, jestli má mandát nebo nemá mandát, mě moc nezajímá. Já potřebuji zrušit usnesení vlády číslo 444 z roku 1991.“

Lidé slibům nevěří

Severní energetická, která těží v lomu ČSA u Horního Jiřetína, nabídla vznik polostátní firmy, ve které by měla menšinový podíl. Vláda se tímto návrhem zabývá. Proč se chce těžební společnost se státem spojit, vysvětluje její mluvčí Gabriela Sáričková Benešová:

„Protože se nám zdá, že je to způsob, jak co nejlépe a racionálně využít uhlí za limity. A taky to vidíme, že je to způsob, jak pomoci regionu a zachovat perspektivu jak pro obyvatele na Mostecku, tak pro naše zaměstnance a pro naši firmu.“

Jednou z podmínek pro vznik firmy s podílem státu a Severní energetické je podle Sáričkové Benešové záruka státu, že do regionu přiteče z těžby uhlí mnohem víc peněz než dosud. Tomu ale Helena Sailerová z Horního Jiřetína nevěří.

„Nevěřím tomu, že dojde k nějakému razantnímu zlepšení. Opakuji slova, že se tady rabovalo celá léta, ten náš region, a skutečně sem nazpátek šlo strašně málo,“ je přesvědčena.

Obyvatelé Horního Jiřetína tak sledují s napětím vyjednávání o nové vládě. Pokud se její zrod zpozdí, obávají se, že vláda Jiřího Rusnoka skutečně těžební limity zruší.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme