Lidé z Lokte u Sokolova nechtějí přijít o historickou střední školu

Velký otazník opět visí nad některými středními školami v Karlovarském kraji. Odbor školství má totiž v úmyslu kvůli velkému rozptylu studentů a dublování některých oborů v regionu rušit i desítky let staré školy. Cíl je jediný. Přemístit stovky takto získaných mladých lidí do velkolepé Integrované školy v Sokolově, která je téměř z poloviny prázdná. Na černé listině se objevila i Střední průmyslová škola v Lokti, kterou momentálně navštěvuje asi 250 studentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti | Foto: Fotobanka stock.xchng

Malebným historickým městečkem opět šumí vlny nejistoty co bude se zdejší průmyslovou školou. Ta je v Lokti od roku 1954, tehdy ještě jako Střední průmyslová škola hornická. Podle místních sem neodmyslitelně patří.

„Myslím, že to ovlivní dost podnikatele,“ říká Ludmila Švihnosová, která na náměstí v Lokti provozuje obchod s lahůdkami a studenti jsou jejími častými hosty. Podle ní by se konec studentského v Lokti projevil poklesem tržeb až o dvacet procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obavy obyvatel Lokte zachytila Pavla Sofikaničová

Nad staronovým záměrem kroutí hlavou starosta Lokte Zdeněk Bednář:

„Myšlenka je naprosto nesmyslná. Kraj se stará jen o velká města – Sokolov, Karlovy Vary. Vůbec ho nezajímá, jak fungují menší města.“

Podle vedení kraje je regulace středních škol v regionu nutná. Často se vyučují podobné obory v různých městech a školy jsou poloprázdné. Krajský náměstek Václav Sloup ale vzkazuje, že nic ještě není definitivní:

„Konečná verze není zpracovaná, projednáváme to ze starosty dotčených měst, máme to projednáno s řediteli a dál to projednáváme s politickými kluby zastupitelů Karlovarského kraje. Je to stále živý materiál.“

Jenže tyto úvahy, které resort školství avizoval už před lety, právě prý průmyslovce škodí. Tvrdí loketský radní a krajský zastupitel Petr Zahradníček:

Státní maturita | Foto: Filip Jandourek

„Čtyři roky se tady prostě masíruje Loket v médiích ze strany vedení Karlovarského kraje, že se bude rušit škola v Lokti. A to je samozřejmě nepříznivý vývoj pro to, aby se sem lidé vůbec hlásili a já si nedovedu představit, že bych svého syna měl přihlásit do školy v Lokti, kde nevím dne ani hodiny, jestli se nebude rušit.“

Loketská průmyslovka je přitom podle úspěšnosti studentů u státních maturit v roce 2012 v první pětce odborných škol v Karlovarském kraji. Integrovaná škola v Sokolově, kam se mají studenti z Lokte stěhovat, je daleko za ní.

„Nechme ji žít. Řekněme, že škola bude dál fungovat a já pevně věřím, že studenty najde tak, abychom dosáhli naplnění jednotlivých tříd,“ dodává starosta Lokte Zdeněk Bednář.

Přesto, že Loket v rukou žádné oficiální možnosti nemá, chce za školu bojovat. Místní dokonce sepisují petici. Vedení kraje bude definitivní návrh projednávat v listopadu. V prosinci ho chce předložit zastupitelům.

Pavla Sofilkaničová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme