Loket získá zpět vzácnou sbírku. Pro část z ní musí vybudovat depozitář

Historické město Loket u Sokolova bude opět vlastníkem archiválií z takzvané Loketské sbírky. Tisíce vzácných předmětů odebral městu před lety stát s tím, že Lokti nepatří. Nyní se vrací zpět, město pro některé z nich bude muset vybudovat speciální depozitář.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soutěž OD BRÁNY K BRÁNĚ - Hrad Loket

Dlouhá léta se řada nadšenců snažila vybojovat majetek zpátky. Když už to vypadalo, že se celý spor dostane k soudu, objevili památkáři důležitý dokument.

Po jeho překladu z německého jazyka zazněl jasný verdikt. Cenný fond skutečně po právu vlastní Loket.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o návratu Loketské sbírky zjišťovala redaktorka Českého rozhlasu Pavla Sofilkaničová.

„Sbírka je velmi široká a odhad ceny je okolo 80 až 100 milionů s tím, že je tam od obrazů přes betlémy, přes nábytek, velká sbírka porcelánů, kamenů čili celé široké spektrům předmětů typických pro Loket,“ říká starosta Lokte Zdeněk Bednář.

Město teď bude postupně shromažďovat jednotlivé cennosti z různých míst v zemi. Pro některé bude nutné vybudovat zvláštní depozitář. Část vzácné sbírky by mohla být i v prostorách barokní radnice. Dp obřadní síně by Bednář rád umístil malované portréty předešlých starostů města.

Loketská sbírka je od 90. let vyhlášenou kulturní památkou. Souhlasné stanovisko už vydaly památkový ústav a ministerstvo kultury. Převzetí sbírky může trvat i několik měsíců.

Pavla Sofilkaničová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme