Malé nemocnice na severu Čech zatím o lůžka nepřišly, nevědí ale, co bude dál

Dvě nemocnice v Ústeckém kraji se stále nedohodly s pojišťovnou na zachování takzvaných lůžek akutní péče. Nemocnice v Duchcově na Teplicku měla od ledna přijít o lůžka na dvou odděleních, Podřipská nemocnice v Roudnici nad Labem dokonce na čtyřech. Zatím se ale ordinuje dál. I když nikdo neví na jak dlouho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická léčebna Horní Beřkovice

Psychiatrická léčebna Horní Beřkovice | Foto: Psychiatrická léčebna Horní Beřkovice

V Duchcově měla být zrušena lůžka na chirurgickém oddělení a na interně, v Roudnici nad Labem na gynekologii, interně, chirurgii a dětském oddělení.

Dobrou zprávou pro pacienty je, že obě nemocnice poskytují stejnou péči jako loni. Provádějí operace, a dokonce objednávají pacienty na chirurgické zákroky tak, jako kdyby žádné omezení péče plánované nebylo. Pacienti tedy žádný rozdíl nepoznají.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci nemocnicích v Duchcově a v Roudnici nad Labem se zajímal reportér Jan Beneš

„Tady to mám kousek, přece nebudu jezdit bůh ví kam se vším. Jsem Duchcovan, chodím tam odmala, nejdřív sem a potom teprve někam dál,“ říká 48letý Jiří z Duchova. Je rád, že i v novém roce může využívat chirurgické oddělení ve své, tedy duchcovské nemocnici.

Vedení společnosti Vita, která nemocnici provozuje, bude s VZP jednat tento týden. Zatím leží na stole několik návrhů. Žádný se ale vedení nemocnice příliš nezamlouvá. Jisté by ale mělo být jedno, k omezení zdravotnické péče v duchcovské nemocnici zřejmě letos nedojde. Všechny návrhy pojišťoven totiž počítají s poskytováním péče nejméně na 18 měsíců.

V Podřipské nemocnici v Roudnici nad Labem budou také ještě s pojišťovnami jednat. Dosavadní návrhy se jim totiž nelíbí.

„Poslední návrh hovoří o pěti letech pro internu v plném rozsahu a dvou letech pro chirurgii, což je zatím pro nás nepřijatelné z toho důvodu, že to způsobuje neklid mezi personálem a v podstatě bychom přišli o nejlepší personál,“ vysvětluje důvody nespokojenosti jednatel nemocnice Josef Krajník.

Nemocnice se chtějí obrátit i na Ústavní soud

Nemocnice požaduje pětileté smlouvy pro internu i chirurgii a minimálně 18měsíční smlouvy pro gynekologii a dětské oddělení. Vedení nemocnic dnes podpořila i Asociace českých a moravských nemocnic spolu s lékařskými odbory. Po VZP požadují pětileté smlouvy na poskytování zdravotnické péče v plném rozsahu.

Pokud se Podřipská nemocnice s pojišťovnou nedohodne, chce se vedení nemocnice obrátit na Ústavní soud. Systém, tak jak jej na konci minulého roku pojišťovny nastavily, je prý špatný. Poškozuje jejich nemocnici, přestože poskytuje kompletní péči s nejmodernějšími přístroji, je přesvědčen Josef Krajník.

„Je to nepochopitelné, proč by neměla zůstat, protože z těch 12 nemocnic je jediná, která poskytuje celou péči a bylo nasmlouváno moře nemocnic, které vůbec neposkytují žádnou větší péči. Čili není v tom žádný pořádek,“ říká Krajník.

Vedení Podřipské nemocnice se sejde se zástupci VZP v úterý osmého ledna ráno.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme