Města v Moravskoslezském kraji chtějí bojovat proti zlodějům kovů

Města v regionu chtějí přísnější zákony pro obchod s kovovým šrotem. Nelíbí se jim, že přibývá zlodějů, kteří si přivydělávají krádežemi železa. V jejich vozících často končí vše od okapů až po nosné konstrukce. Při činu je ale policisté nebo strážníci chytnou málokdy a škody se už mnohdy dají počítat v milionech korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kovový šrot (ilustrační foto)

Kovový šrot (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

V ostravském Přívoze v minulosti sběrači rozebrali domy v Přednádraží. Podsaditý muž v montérkách a bundě se v jedné z tamějších sběren prohrabává kontejnerem plným železa.

„Vozíčkáři chodí stabilně. Většinou odkládají popelnice a tak dále. Povíme jim, že to nebereme, a je to,“ říká. Jméno prozradit nechce, bojí se o práci. Zloději kovů dnes ale mají jednu jistotu. I když někde uslyší ne, najdou se pořád místa, kde zpeněží cokoliv.

„Tam je ještě jedna sběrna. A abych vám řekl pravdu, tak tam bere všechno,“ říká pan Martin. Prošedivělý důchodce bydlí kousek od sběrny. Když v dálce zahlédne známé tváře, ukáže na postavy u domu s oprýskanou omítkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak chtějí moravskoslezská města bojovat proti zlodějům kovů, zjišťoval reportér Stanislav Janalík

„Právě tam ti dva, co tam bydlí někde dole ve sklepě, na té Dobrovského. Pro ně neexistovalo zabrzdit, jeli furt,“ tvrdí. Při pokusu o kontakt muži bez jediného slova zavírají dveře.

Pro lidi, kteří dnes přežívají na sociálních dávkách, je prodej železa často hlavním zdrojem příjmů. Městům v kraji ale každoročně rostou škody. I proto chtějí víc tlačit na stát.

„Na kraj jsme poslali návrh zákona, protože kraj má možnost navrhovat legislativní změny, aby kovový odpad mohly prodávat sběrnám jenom právnické osoby. Je to praxe, která funguje i v zahraničí, a dovedu si představit, že by to mohlo být účinné,“potvrzuje sociálnědemokratický primátor Ostravy Petr Kajnar.

Sběrny surovin by tak podle mnohých radnic mohla v budoucnu spravovat samotná města.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme