Mimoň na Českolipsku připravila unikátní výstavu o skupině Olympic
Česká beatová legenda, skupina Olympic slaví letos padesát let od svého založení. Městské muzeum v Mimoni na Českolipsku připravilo k této příležitosti unikátní výstavu. Vystavené jsou dobové fotografie, novinové články nebo vinylové dlouhohrající desky, takzvaná elpíčka. A najdete tu i věci, které kapele věnovali její fanoušci.
„To je kytara, na které složil Petr Janda elpíčko Želva, což bylo vůbec první bigbeatové elpíčko v Československu," říká starosta Mimoně František Kaiser z Mimoňské obrody. V mimoni byl řadu let fanklub Olympicu a starosta města byl kdysi předsedou klubu.
„My jsme tehdy vydali i singl skupině Olympic, ještě v roce 1989. Na jedné straně je skladba, kterou natočili ve Francii v roce 69, a na druhé je skladba Stejskání. Dělali jsme i nažehlováky na trička nebo odznaky. Dokonce tu ve vitríně máme i původní raznice. Dělali jsme pozvánky. Dokonce PF maloval 'Jeňýk' Pacáků," vypočítává aktivity bývalé velké mimoňské fanouškovské základny Kaiser.
Na výstavě nechybí ani původní kostýmy. Jeden z nich vypadá jak beduínský plášť. Ten měl Petr Janda na sobě při koncertním programu Karavana. Další z kostýmů připomíná plášť ze seriálu Arabela.
„Jde o kostým z roku 1998, který měl Petr Janda při svých vystoupeních. Tan plášť ale není tak, jak je vystavený na té figuríně. Byl připnutý na ramenou k vestě a Petr Janda ho při koncertu postupně odhodil." vysvětluje Helena Jakešová z mimoňského odboru kultury.
Zaplněný diář z roku 1980
Další kuriózní exponát je v jiné vitríně. „To je kronika, kterou zpracovala fanynka Olympicu. Jsou to dopodrobna kreslené a malované některé dny, tak jak šly. To je opravdová rarita,“ rozplývá se velký fanoušek skupiny František Kaiser. Kronika je přímo majetkem Petra Jandy. „A řekl, že kdyby se tomu něco stalo, tak mě zastřelí," směje se Kaiser.
Vystavený je i Jandův diář z roku 1980, je plný vystoupení. Není tam skoro žádný volný den. Řádky diáře zaplnily koncerty v Banské Bystrici, Prievidzi nebo Košicích. Vypadá to na turné na Slovensku. Kromě toho jsou tam i místa v Čechách, jako třeba Hradec Králové, Turnov nebo Jablonné.
„V té době hráli průměrně 30 i víc koncertů měsíčně," doplňuje Kaiser. Na výstavě nechybí ani legendární vesty Petra Jandy nebo nejrůznější ocenění, jako třeba platinová deska za bezmála dva miliony prodaných hudebních nosičů.
Výstava, která potrvá do 17. listopadu, je otevřená každý všední den odpoledne, o víkendech už od devíti hodin.