Most zavádí chytré semafory. Jako první v Česku

Na nejrušnější křižovatce v centru Mostu se objevily chytré semafory. Řidičům i chodcům ukazují nejen barvy, na které buď stojí nebo mohou jet, ale mají i speciální odpočítávalo. Každý kdo stojí na červené tak ví, kdy naskočí zelená a naopak - kdo přechází ví, jak moc musí spěchat. Most je zatím jediným městem v republice, které má tyto chytré semafory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní kamery a semafory (ilustrační foto). | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Chytrý semafor je na křižovatce ulic Budovatelů, Halasovy a Průchovy teprve pár dní, lidé ho už ale stihli zaregistrovat a většina z nich si ho i pochvaluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Evy Holé o chytrých semaforech v Mostě

„Je to dobrá věc, alespoň vidím, kolik zbývá času a můžu si to v klidu zkontrolovat,“ říká přecházející žena.

„Říká se tomu signál odpočtu. Vtip je v tom, že se řidičům a chodcům dává znamení, jak dlouho ještě bude trvat červená a jak dlouho zelená, aby věděli, jak dlouho ještě mohou projíždět nebo procházet,“ vysvětluje náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková, jaké jsou výhody semaforů, které si město přímo od výrobce zapůjčilo.

Zařízení zatím není součástí vyhlášky o provozu na pozemních komunikacích, Most proto dostal výjimku.

„Byli se tady podívat i z ministerstva dopravy a nápad se jim líbí. Dokonce se pokusí zahájit schvalovací řízení, aby se mohly používat v širším rozsahu, protože oficiální ještě nejsou,“ pokračuje Jeníčková.

Chytrý semafor zatím řídí provoz na nejrušnější tepně města. Pokud bude zařízení schválené, objeví se v budoucnu ještě na dalších místech.

„Druhá taková frekventovaná křižovatka, zejména v určitých časech, je u obchodního domu Prior. Třetí u sportovní haly, kde zejména v čase, kdy se vracejí lidé z práce, je provoz velmi silný,“ dodává náměstkyně primátora.

Eva Holá, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme