Muniční sklad u Vlachovic stále exploduje. Podle Chovance se chová jako sopka

Skladem munice u Vlachovic na Zlínsku stále otřásají výbuchy. Epicentrum je dál žhavé, ale kráter se zmenšuje. Teď má asi půldruhého metru. Ve sněmovně to řekli ministři vnitra a obrany Milan Chovanec z ČSSD a Martin Stropnický z hnutí ANO. Podle něj ale lidé z Vlachovic nejsou v bezprostředním ohrožení. Jen o jediný hlas neprošel návrh, aby se situací mimořádně zabývali poslanci. Pomoc armády, hasičů a policie bude v pondělí řešit vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Vlachovic na Zlínsku se 30. října setkali s ministrem vnitra Milanem Chovancem a ministrem obrany Martinem Stropnickým

Obyvatelé Vlachovic na Zlínsku se 30. října setkali s ministrem vnitra Milanem Chovancem a ministrem obrany Martinem Stropnickým | Zdroj: ČTK

Podle ministra vnitra Milana Chovance má stát jen částečné informace o tom, jaká munice ve skladech je. Nájemci prostor poskytli jen soupis, do všech objektů ale teď není možné vstoupit a seznam ověřit.

„Současný stav je takový, že v této části existuje epicentrum. To je stále žhavé a chová se jako sopka. Občas vyvrhne nějaký předmět. Je zde riziko, ne velké, že by některý z těchto letících objektů mohl trefit některý z 27 skladů, ve kterých se munice ještě nachází,“ sdělil Chovanec.

Chovanec dnes znovu vyzve soukromé firmy, aby munici postupně odvážely. Pokud to neudělají, postará se o to stát.

„Ideálním stavem, který očekáváme v této oblasti, je odvoz veškerého materiálu. Materiálu je tolik, že tento odvoz bude realizován v řádu měsíců,“ řekl ve sněmovně Chovanec.

Vláda v pondělí rozhodne, jak zapojí do ostrahy areálu armádu. „Na místě pracují pyrotechnici Policie České republiky a postupují tím tempem, které jim dovoluje ohrožení jejich vlastních životů,“ uvedl šéf obrany Martin Stropnický.

Oba ministři se shodli, že je nejdříve nutné řešit následky výbuchu, teprve pak vyšetřovat příčiny. Můžou kvůli tomu měnit i zákony.

Výbuchy spouští i zvěř

V neprodyšně uzavřeném areálu v okolí zničeného muničního skladu na Zlínsku dále pokračuje pyrotechnický průzkum.

Pyrotechnici kladou pachové pasti proti zvěři. Ta totiž bývá často iniciátorem výbuchů. Dále rozdělují munici na několik kategorií.

V první jsou neškodné kusy roztrhaného železa. Pak kusy s výbušnou látkou, ta je bezpečná pro převoz a následné zničení. Další kategorií je munice s nepoškozeným spouštěcím mechanismem. Kvůli ní vzniknou takzvané trhací jámy, ve kterých bude munice zneškodněna.


Zvětšit mapu

Lenka Jansová, Andrea Kratinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme