Na českobudějovické náměstí se z Černé věže opět snesl anděl

Do ulic po celé republice opět vyrazily postavy Mikulášů, andělů a čertů. Nejinak je tomu v Českých Budějovicích, kde na dnešní večer připravili i jednu tradiční akci - přílet anděla. Nebeská bytost se k lidem na náměstí snesla z Černé věže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z náměstí Přemysla Otakara II. ke katedrále sv. Mikuláše a Černé věži (České Budějovice) | Foto: Creative Commons Attribution 2,5 Generic, Norbert Aepli

Horolezec Marek Hanuš oblečený v bílé říze se z věže spouští už podesáté. Na lanovce dlouhé přes 200 metrů musí dávat největší pozor právě na zrádný andělský šat.

„Je s tím občas potíž, ale řízu mám u kolen přivázanou k nohám, jinak stačí zafoukat vítr a měl bych ji kolem hlavy, to se opravdu nedá,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tradiční přílet anděla sledovala v Českých Budějovicích reportérka Pavla Kuchtová

I když andělský let trvá jen pár minut, mystický okamžik je ve skutečnosti náročným kaskadérským kouskem.

„Polovinu cesty, někam na kraj náměstí, jsem brzděný kolegou z věže. Převýšení je takové, že kdybych nebyl brzděný, tak by mi náměstí bylo krátké a pravděpodobně bych se vyfotil na dům naproti,“ vysvětluje Hanuš.

Organizátoři měli letos navíc obavy i kvůli silnému větru a stánkům, které letos poprvé zaplnily celé českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. Nakonec všechno dopadlo podle plánu a anděl stejně jako v minulých letech šťastně přistál na zem.

Mezitím Pavel Lukas s kolegy z divadla Kvelb vztyčil dvanáctimetrovou loutku anděla v postranní ulici. „Anděl sem přiletí shůry, proletí nad náměstím, přistane vzadu za náměstím a zhmotní se. To je vlastně obrovská dvoumetrová hlava a na tu je napojená velikánská bílá noční košile, která sahá až ke kolům jezdícího podstavce, na kterém se celý anděl pohybuje,“ popisuje Lukas.

Anděl pak pluje náměstím a přeje lidem dobrý rok. Program na náměstí pokračuje koncertem slovenské kapely No Name.

Pavla Kuchtová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme