Na českobudějovické náměstí se z Černé věže opět snesl anděl

Do ulic po celé republice opět vyrazily postavy Mikulášů, andělů a čertů. Nejinak je tomu v Českých Budějovicích, kde na dnešní večer připravili i jednu tradiční akci - přílet anděla. Nebeská bytost se k lidem na náměstí snesla z Černé věže.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z náměstí Přemysla Otakara II. ke katedrále sv. Mikuláše a Černé věži (České Budějovice)

Pohled z náměstí Přemysla Otakara II. ke katedrále sv. Mikuláše a Černé věži (České Budějovice) | Foto: Creative Commons Attribution 2,5 Generic, Norbert Aepli

Horolezec Marek Hanuš oblečený v bílé říze se z věže spouští už podesáté. Na lanovce dlouhé přes 200 metrů musí dávat největší pozor právě na zrádný andělský šat.

„Je s tím občas potíž, ale řízu mám u kolen přivázanou k nohám, jinak stačí zafoukat vítr a měl bych ji kolem hlavy, to se opravdu nedá,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tradiční přílet anděla sledovala v Českých Budějovicích reportérka Pavla Kuchtová

I když andělský let trvá jen pár minut, mystický okamžik je ve skutečnosti náročným kaskadérským kouskem.

„Polovinu cesty, někam na kraj náměstí, jsem brzděný kolegou z věže. Převýšení je takové, že kdybych nebyl brzděný, tak by mi náměstí bylo krátké a pravděpodobně bych se vyfotil na dům naproti,“ vysvětluje Hanuš.

Organizátoři měli letos navíc obavy i kvůli silnému větru a stánkům, které letos poprvé zaplnily celé českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. Nakonec všechno dopadlo podle plánu a anděl stejně jako v minulých letech šťastně přistál na zem.

Mezitím Pavel Lukas s kolegy z divadla Kvelb vztyčil dvanáctimetrovou loutku anděla v postranní ulici. „Anděl sem přiletí shůry, proletí nad náměstím, přistane vzadu za náměstím a zhmotní se. To je vlastně obrovská dvoumetrová hlava a na tu je napojená velikánská bílá noční košile, která sahá až ke kolům jezdícího podstavce, na kterém se celý anděl pohybuje,“ popisuje Lukas.

Anděl pak pluje náměstím a přeje lidem dobrý rok. Program na náměstí pokračuje koncertem slovenské kapely No Name.

Pavla Kuchtová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme