Na Orlické přehradě jsou pláže po povodních už čisté. Lidé se ale koupání vyhýbají

Pláže plné naplaveného dřeva, ale taky ledniček a dalších pokladů, které ukořistila voda při povodních. Tak vypadala situace ještě před čtrnácti dny v některých kempech a na plážích. Na Orlické přehradě už mají pláže vyčištěné, ale téměř nikdo se tam nesluní. Turisté sice na své oblíbené místo přijeli, ale koupat se zatím neodvážili. Provozovatelé jsou ale rádi za každý stan nebo karavan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orlík nad Vltavou | Foto: Agentura CzechTourism

„Víkend byl plný, ale teď v pondělí a úterý to bude slabší. Lidé najedou ve středu a ve čtvrtek,“ říká provozní autokempu Vír Stanislav Hájek.

Během povodní se tu jen zvedla hladina vody. „Je to 14 dní zpátky. Nepořádek se vybral. Sem tam byla i lednička,“ potvrzuje Hájek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O koupání na Orlické přehradě natáčela redaktorka Romana Kostohryzová

Lidé podle něj nejčastěji jezdí do chatek nebo přespávají v karavanech. Stan volí mladí lidé. „Lidé zlenivěli, je pro ně lepší si koupit chatku než stan," tvrdí.

Chatky si tu pronajala i desetičlenná skupina mladých lidí. "Jsme tu na týden. Přijeli jsme z Berouna. Byli jsme tu i minulý rok, líbilo se nám tu. Jsme ve stejném kempu, jen na jiném místě. Minule jsme byli v karavanu a ve stanech, teď jsme zvolili chatky. Rádi se sejdeme jako parta, popijeme, povídáme si, chodíme sportovat,“ říká jeden z nich.

Koupat se ale byli jen první den. „Nějak nás to nezaujalo, voda byla zelená. Já jsem z Plzně, bydlíme u přehrady a ani v ní se nedá koupat, protože tam jsou všude sinice," říká další ze skupiny.

Hygienici odvolali varování před koupáním na Slapech a Kamýku nad Vltavou

Číst článek

Koupat se nebyli ani další návštěvníci: „Nebyli jsme se koupat. Voda se nám nelíbí, je špinavá, plná řas.“

Čas tu tráví například na plachetnici: „Je to tady hezké. Dřív jsme jezdili na Slapech. Tam ale pro plachetnice není vhodná voda. Je tam menší voda, takže si tolik nezajezdíme. Bydlíme 40 kilometrů odsud, je to relativně blízko.“

Dřevo naplavené z povodní už na žádné pláži u Orlické přehrady nenajdete, poslední zbytky jsou uprostřed nádrže, kde překáží jen velkým lodím.

Turisty spíš trápí kvalita vody, podle výsledků Krajské hygienické stanice je voda v tábořišti Vojníkov nevhodná ke koupání, na Radavě a na Podolsku je kvalita vody mírně zhoršená.

Romana Kostohryzová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme