Na severu Čech přibylo lidí bez práce. Úřad práce připravil speciální programy

Nezaměstnaných lidí na severu Čech je po letních měsících opět víc. V Ústeckém kraji se zvýšila míra nezaměstnanosti na 11,1 procenta, a kraj tak drží nelichotivé prvenství v rámci republiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto)

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

V Libereckém kraji sice zůstala míra nezaměstnanosti na 8,1 procenta, nezaměstnaných ale i tam přibylo. Můžou za to hlavně končící sezonní práce v zemědělství a ve stavebnictví.

Na úřady práce přišli po prázdninách také absolventi středních a vysokých škol.

Jedním z absolventů, kteří nemůžou sehnat práci, je i 29letá Ingrid Wolfová z Teplic.

„Práci hledám hned po škole. Už to budou tři roky. Předtím jsem hledala v Praze, protože jsem bydlela v Praze, a pak jsem se přestěhovala do Ústeckého kraje, odkud pocházím. A tady hledám práci rok,“ popisuje svoji historii na trhu práce Ingrid Wolfová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na trhu práce v Ústeckém kraji sleduje Jan Bachorík

I když má Ingrid vysokoškolské vzdělání, o práci má nouzi. Vystudovala totiž speciální obor.

„Studovala jsem Institut tropů a subtropů a obor byl management volně žijících zvířat v tropech a subtropech,“ dodává Ingrid.

Za sebou má i zkušenosti ze svého studijního pobytu v Africe, kde se účastnila vědeckého výzkumu. V Čechách ale hledala práci marně. Naštěstí jí pomůže, podobně jako dalším stovkám mladých lidí, nový program ústeckého úřadu práce.

„Aby si našli zaměstnání a dokázali si udělat nějakou praxi v tom oboru, který mají, nebo příbuzném, měli pak lepší pozici na pracovním trhu a nedostali se do takového slepého místa, kdy není práce a není praxe a je to začarovaný kruh, kdy není možnost se z toho dostat bez praxe,“ informuje Petr Hauf z ústeckého úřadu práce.

Nezaměstnanost (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Praxi budou nabízet zaměstnavatelé, kteří se do programu stále mohou hlásit. Za zaměstnání jednoho mladého člověka bez praxe dostanou příspěvek od státu zhruba 15 000 korun měsíčně. Navíc jim úřad práce přispěje i na zaměstnance, který bude nové pracovníky zaučovat.

Mladá absolventka Ingrid by se tak mohla uplatnit v některé ze zoologických zahrad v Ústeckém kraji.

„Teď se to rýsuje velice dobře, byla jsem na pohovoru u zaměstnavatele, měl by zájem. I jsme se bavili o konkrétní činnosti, takže teď už to záleží jen na administrativě,“ říká Ingrid Wolfová.

Zaměstnavatelé přitom mají o mladé absolventy zájem

„Žádostí máme teď evidovaných přes 300, takže zaměstnavatelé o ten projekt mají zájem. Budeme se snažit co nejrychleji uchazeče posílat k zaměstnavatelům, protože praxe u zaměstnavatelů – si myslíme - má největší přínos pro naše uchazeče,“ pochvaluje si Petr Hauf.

Celkem získá práci 600 mladých lidí a do zhruba půl roku by se mohlo číslo zvýšit až na 1000 zaměstnaných absolventů.

Kdo má zájem o práci, je mu méně než třicet a minimálně rok nemůže najít uplatnění, může se na úřadu práce stále ještě přihlásit.

Jan Bachorík, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme