Na Vysočině je málo deváťáků. Střední školy a učiliště se bojí o třídy i celé obory

Střední školy a učiliště na Vysočině budou mít letos problém naplnit první ročníky. Může za to nedostatek deváťáků. Ze základních škol vychází na čtyři tisíce žáků, míst, která jsou pro ně připravena, je ale o polovinu víc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příhláška na střední školy, příjmací řízení (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

S úbytkem dětí jsou smířeni například na Střední škole stavební v Jihlavě. Místo pěti tříd tříletých oborů otevřou letos pouze čtyři. Podle ředitele Pavla Tomana ale udělají vše pro to, aby i v příštím školním roce udrželi ty obory, které vyučují jako jediní na Vysočině.

„To znamená obor klempíř, pokrývač. Neříkám, že bychom je otevřeli oba dva, ale minimálně jeden ten střechový obor bychom rádi otevřeli. To znamená, sáhneme k tomu oboru, kde máme více přihlášek,“ vysvětluje ředitel.

Podle učitele Miroslava Švihálka z jihlavské Základní školy Seifertova je problém v tom, že rodiče učební obory podceňují. Přitom řada dětí, které se přihlásí na střední školu, na nich stejně skončí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lucie Maxová se zajímala o počty deváťáků na Vysočině

„Máme takovou zkušenost, že některé střední školy naberou v podstatě kohokoliv jenom pro zaplnění lavic. A ti jsou potom během několika měsíců přeřazováni na učební obory z těch maturitních, což samozřejmě asi pro děti není dobře,“ upozorňuje.

To přiznává i Pavel Toman. Přestože na maturitní obory vypíší přijímací zkoušky, je pravděpodobné, že nakonec stejně vezmou všechny zájemce.

„Tahle situace skutečně může nastat, že budou přijati. A to není jenom na naší škole, ale myslím si, že je to obecný jev, že budou mít šance na přijetí téměř všichni anebo všichni, kteří se přihlásí,“ dodává.

Na rozhodování, kam po základní škole, mají rodiče i jejich děti čas do pátku 15. března, kdy je poslední termín pro podání přihlášek ke studiu na střední škole.

Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme