Náklady během topné sezony může snížit samovýroba dřeva
Lidé, kteří topí dřevem, se předzásobují na topnou sezonu. Za kubík dřeva, pokud si ho nechají přivézt až domů, třeba na Přerovsku zaplatí v průměru patnáct set korun. Ale pokud jsou ochotni sami přiložit ruku k dílu, může je vyjít díky takzvané samovýrobě i na dvě stovky.
„Domluvím se se správcem lesa, který mi určí prostor, většinou je to po nějaké těžbě, kde les dočistím. Přímo na místě si dřevo nakrátím a stačí mi už jen přívěsný vozík. Doma už to jen naskládám do dřevníku,“ říká Igor Šomský, který si i letos dřevo na zimu obstaral sám.
Domů si dovezl pět kubíku dřeva, které čekalo ještě naštípání: „Když je dřevo oštípnuté, lépe vysychá, je to lepší,“ ví ze zkušenosti Šomský. Samovýroba mu nejen šetří nemalé peníze, ale při jeho sedavém zaměstnání je pro něj i relaxem:
O možnosti, jak ušetřit za dřevo během topné sezony, natáčela reportérka ČRo Jana Zemková
„Mám to pro zábavu. Ročně mi to může ušetřit pět šest tisíc korun, ale spíš mi jde o atmosféru. Mimo zimní sezonu si přitápíme v krbu. V zimě i přes pracovní dny mám ztlumené topení.“
Velký zájem o samovýrobu dřeva potvrzují Technické služby města Přerova. „Vytyčíme kus lesa, ve kterém jsou vyznačené kusy, které se mají vyřezat. Dřevo je kvalitní, vyřezává se jen z pěstebních důvodů, aby se upravil počet jedinců na hektar,“ vysvětluje lesní správce Vít Navrátil.
Levné dřevo při tom nenakupují jen lidé, kteří si přitápějí v krbech, ale i ti, kteří mají kotle na dřevo, které jsou v provozu celou topnou sezonu, ušetří tak desítky tisíc korun:
„Na jednoho samovýrobce jsme tu měli 40 metrů dříví. Jsou tam velké rozdíly v ceně, pokud si chce člověk dřevo sám zpracovat, ceny jsou okolo 180 korun za kubík bez DPH. Člověk, který si samovýrobou obstará palivo na celou topnou sezonu, ušetří řádu tisíců až desetitisíců korun,“ potvrzuje Vít Navrátil.