Největší vodojem v Hradci Králové je na několik dní mimo provoz kvůli čištění

Stotisícové město Hradec Králové denně spotřebuje přes 30 tisíc krychlových metrů pitné vody. Její obrovské množství ale neteče domácnostem a podnikům přímo, nejdříve se shromáždí ve vodojemech. Ten největší ve městě právě podstupuje pravidelné čištění, a proto bude několik dní mimo provoz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedostatek vody - vodojem u Městce Králové | Foto: Pavel Pavlas

Mistr úpravy vody Michal Chvojka vstupuje do největšího z vodojemů v Hradci Králové. „Teď stojíme v nadzemní části do vodojemu, takže vidíme vlastně pohled do vodojemu,“ říká Chvojka.

Do obrovských podzemních prostor ale není možné se běžně dostat, protože jsou zatopené vodou. Jednou za rok se ale musí vyčistit a vymýt.

"Mytí znamená, že se vlastně ve vodojemu usazují určité usazeniny, většinou jsou to železité usazeniny. Usazují se na dně a na sloupech,“ vysvětluje mistr úpravy vody.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čištění vodojemu v Hradci Králové natáčel redaktor Bohuslav Štěpánek.

Očista trvá několik dní, není totiž vůbec jednoduchá. „Čištění znamená, že se vodojem vypustí, nastoupí sem parta chlapů s proudnicemi a vlastně tlakovou vodou čistí stěny vodojemu a veškeré potrubí," popisuje Chvojka.

Vypuštění vodojemu, čištění a napuštění trvá zhruba šest až sedm dní. Do samotného vodojemu se dostává po točitých schodech. "Teď jsme jakoby pod vodou. Nad námi by jindy bylo 3,5 metru vody," upřesňuje Chvojka.

V Hradci Králové jsou v podzemí další tři vodojemy. Budovat se začaly v 60. letech. Poslední byl hotový v 90. letech. „Kdybychom přestali dodávat vodu do vodojemu, tak zásoba pro Hradec Králové je obvykle na 1,5 dne,“ říká Veronika Bergrová.

Čištění největšího ze čtyř hradeckých vodojemů přijde na řadu až zase za rok.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme