Některé domovy pro seniory budou modernější. Mnozí důchodci si ale víc soukromí nepřejí

Dostat se do domova pro seniory bude ještě složitější. Míst s velkou pravděpodobností ubude. Některé domovy totiž nesplňují současné trendy - mají velké pokoje nebo společné záchody, a proto je čeká modernizace. Sami klienti si ale často přejí pravý opak - velké pokoje a permanentní společnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Žádnou moderní stavbu nečekejme, domov se nachází v mohutné staré vile. „Máme vícelůžkové pokoje, pouze jeden jednolůžkový, potom dvou, tří a jeden dokonce šestilůžkový,“ říká mezi dveřmi ředitelka Hana Hlaváčková, která by domov ráda přizpůsobila současným trendům.

Jsou to malé pokoje, s vlastním sociálním zařízením. Tím se ale sníží kapacita. „Každý by si mohl vybrat, co by mu vyhovovalo. Myslím, že je důležité mít i jednolůžkové pokoje,“ dodává ředitelka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Milan Kopecký natáčel v Havlíčkově Brodě U Panských

Kraj chce několik domovů upravit právě dle současných trendů. Tedy malé pokoje, co nejvíce soukromí, veškerý komfort při ruce. Veřejných peněz je ale málo, proto se uvažuje o spolupráci s podnikateli. Ale například v Brodě U Panských si klienti samotu nepřejí, dokonce paní Milena moderní domov opustila a je ráda v kolektivu.

„Když jsem přišla sem, byla jsem úplně spokojená. Tady je to jako doma,“ usmívá se paní a její spolubydlící z vedlejšího pokoje přikyvuje. „Protože se vám taky může udělat nevolno, během noci nebo tak a nemáte možnost se dostat ke zvonku. A ten spolubydlící vám pomoc zavolá,“ dodává.

Jedna věc jsou tedy trendy nebo standardy sociálních služeb, druhá přání klientů. Mnozí chtějí podzim svého života strávit v kolektivu.

Milan Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme