Nové pěstouny hledají na východní Moravě. Cílem je omezit pobyt dětí v ústavech

Nové pěstouny na přechodnou dobu začínají hledat na východní Moravě. Zájemci se mohou přihlásit do krajského výběru. Rodinná péče má v budoucnu nahradit většinu ústavů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mateřství (ilustrační foto)

Mateřství (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Kampaň s názvem Možná vůbec netušíte spustili na východní Moravě. Hledají pěstouny, kteří si na přechodnou dobu vezmou dítě do péče. Díky tomu se má postupně omezit pobyt dětí v ústavech.

Mottem kampaně je, že se ve většině z nás může skrývat potenciální pěstoun. Přesvědčit se o tom mohou zájemci, kteří se přihlásí do krajského výběru.

I když Zlínsko patří k nejlepším regionům v pokrytí pěstounské péče, kvalitních a obětavých lidí není nikdy dost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co obnáší pěstounská péče, zjišťoval Roman Verner

„Síto má velmi malá očka. Část žadatelů si při náročné přípravě rozmyslí tento institut aplikovat. Dá se říci, že zhruba polovina lidí projde pouze tímto sítem,“ tvrdí Jana Chovancová z odboru sociálních věcí krajského úřadu.

Hana Jurajdová z Moravských Bránic je pěstounkou rok. „Je to moc hezké. Mám velmi pozitivní dítě a hodné, protože je to vietnamská holčička, takže oni jsou hodně ukáznění. I moje rodina to přijala velmi pozitivně,“ svěřuje se s pocity Jurajdová.

Stát se pěstounem jen na přechodné období je náročné na city a psychiku. Až přijde čas, musí se dítěte vzdát a předat jej novým rodičům. Jurajdová se místo do role maminky stylizuje jako babička vietnamské holčičky.

„Syn říkal: ,Mami to bude hrozný, vždyť já ji mám rád.‘ Bude to bolet, na to se připravit nejde,“ říká pěstounka Hana Jurajdová.

Podle psychologa Miloslava Kotka musí přechodní pěstouni svou činnost chápat především jako službu.

„Pěstouni mohou dítě naučit vztahu. To neznamená nahradit vztah k rodičům, ale naučit ho, jak ten vztah může vypadat. Samozřejmě ten vztah je naprosto jedinečný. Nicméně mnoho podobného může nabídnout babička, tetička a další lidé, které dítě vnímá jako své blízké,“ míní Kotek.

Ve Zlínském kraji zatím o přechodné pěstounství projevilo zájem padesát rodin. V dlouhodobé péči má 350 pěstounů pět set dětí.

Roman Verner, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme