Obce na Frýdlantsku se nehodlají smířit s polsko-německými větrníky

Severočeské obce na Frýdlantsku se nehodlají smířit s tím, že jim jen několik kilometrů za domy vyroste obří větrný park. Padesát dva stožárů vybuduje polský investor těšně u českých hranic na výsypkách hnědouhelného dolu. Čeští starostové tvrdí, že elektrárny zničí ráz krajiny. Pro Poláky je to naopak výhodná investice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciál Martina Veselovského na Frýdlantsku na téma větrné elektrárny, Martin Půta, Rostislav Beneš, Dan Ramzer a Vít Příkaský

Speciál Martina Veselovského na Frýdlantsku na téma větrné elektrárny, Martin Půta, Rostislav Beneš, Dan Ramzer a Vít Příkaský | Foto: Filip Jandourek

Spor, který by se dal přirovnat k česko-rakouské rozepři o jadernou elektrárnu Temelín, teď chtějí zástupci obcí otevřít i v Evropském parlamentu.

O větrných elektrárnách na severu Čech se mezi publikem ve Frýdlantu diskutovalo ještě před začátkem veřejné diskuse Radiožurnálu na frýdlantské radnici. Videozáznam můžete shlédnout zde.

„Pohyb vrtulí větrných elektráren bude mít vliv na území, kde jsou haldy. A když se ještě bude rozšiřovat těžba, rozšíří to znovu prach. Když půjde vítr směrem na Frýdlant, tak to sem nutně musíme dostat,“ stěžoval si jeden z diskutérů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petry Benešové z debaty Martina Veselovského z Frýdlantu

Lidem vadí nejen to, že se vrtule budou otáčet blízko jejich domů, ale také se bojí, že by dlouhodobě mohly ohrozit jejich zdraví. Strach z takových rizik je ale podle Rostislava Beneše ze společnosti Wind Technology, která se specializuje na stavbu větrníků, zbytečný.

„Pokud jsou splněny hygienické limity, splněny stroboskopické efekty, jako u elektráren na západě běží několik let - Německo jako lídr v tom, je stát velmi progresivní a nepovolil by něco na svých občanech, co by mu škodilo,“ myslí si Beneš.

Starostové českých obcí ale chtějí Polsko přesvědčit, aby od svého záměru odstoupilo. I přesto, že nemohou plány investora úplně zastavit, chtějí ho alespoň přesvědčit, aby vybudoval méně elektráren a posunul je dál od české hranice.

Kritizují, sami chtějí stavět

„Pokud si představím 52 věží na šesti kilometrech délky podél Frýdlantského výběžku, tak si myslím, že to není projekt, který je ve středoevropském prostředí přijatelný. Pro srovnání je to zhruba stejný počet elektráren, které leží na třiceti kilometrech území mezi Žitavou a Görlitz,“ říká Martin Půta, starosta pohraničního Hrádku nad Nisou.

I přesto, že obce polskou farmu teď kritizují, podobné, ale menší parky větrných elektráren samy plánují postavit na českém území v osadě Andělka nebo u Václavic. Podle Martina Půty se to ale s polským projektem nedá srovnat.

„Z mého pohledu projekty na české straně jsou racionální a přijatelné, protože respektují krajinu,“ podotýká.

Speciál Martina Veselovského na Frýdlantsku na téma větrné elektrárny, Dan Ramzer | Foto: Filip Jandourek

Ani s menšími českými větrníky se ale nechtějí místní obyvatelé smířit. V debatě to často svým starostům vyčítali. Nejvíce si stěžovali obyvatelé osady Andělka, kde má do několika let vyrůst sedm elektráren.

„Mně vadí neserióznost jednání. Kdyby řekli bude to sto padesát metrů vysoký, bude jich tam sedm. Jeden den se řekne budou tam dva vysoký padesát metrů a je ticho po pěšině,“ zlobí se jedna z obyvatelek obce.

Jak nakonec dopadne spor o výstavbu velké polské větrné farmy ukáží až další česko-polská vyjednávání. Už teď se ale chtějí čeští starostové obrátit i na Evropský parlament.

Martin Veselovský, Petra Benešová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme