Oblíbený hasičský ples v Nesvačilech má dlouholetou tradici

V Nesvačilech, kde žije zhruba tři sta padesát obyvatel je tamní hasičský ples jednou z mála příležitostí, kdy se potká celá vesnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dechovka

Dechovka | Foto: Ladislav Bába

„Na té vesnici je to taková tradice. Všichni se tu sejdeme a bavíme se. Utužujeme vztahy,“ vysvětluje jedna z obyvatelek Drahuše Jírovská. Na plesy prý chodí už od svých šestnácti let.

Podobný názor na ples má dnešní mladší generace zdejších obyvatel.

Sbor dobrovolných hasičů tu funguje už od roku 1887, jak prozrazuje čestný starosta tohoto sboru Zdeněk Kouba.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Nesvačilech na Benešovsku natáčel redaktor Pavel Pavlas

„Loni jsme slavili stopětadvacáté výročí založení sboru. Začínal asi s dvaceti třiceti členy, v posledních patnácti dvaceti letech se pohybuje okolo padesáti,“ vypočítává.

A dodává, že i hasičský ples se tu koná skoro stejně dlouho.

„Prakticky od toho roku, s výjimkou doby, kdy naše obec byla vystěhována v rámci zřízení SS-Truppenübungplatzu Böhmen. Zrovna v letošním roce to bude sedmdesát let. Jinak ty plesy byly prakticky pořád,“ vzpomíná.

Na správné zábavě nesmí chybět tombola. Ceny se ale časem změnily.

Na ty před několika desítkami let zavzpomínal další s čestných dobrovolných hasičů Jaroslav Fulín: „Doma se pekly různé dorty, různé bábovky nebo nějaký králík byl. Ale nic takového většího nikdy nebylo.“

Teď tu tanečníci hrají například o alkohol nebo vyhlídkové lety. A když někdo nevyhraje, tak většinou nezoufá. Důležité je, že se sešel s přáteli a pobavil se.

A tak jako všude jinde i tady hraje k tanci živá kapela.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme