Obyvatelé Světlé nad Sázavou zabránili vzniku závodu na jaderná paliva

Kvůli velkému odporu obyvatel závod na jaderná paliva ve Světlé nad Sázavou nevznikne. O pozemek v tamní průmyslové zóně měla zájem společnost UJP Praha, která plánovala do šesti let spustit provoz a zaměstnat kolem dvou set pracovníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Světlé nad Sázavou se přijela představit firma vyrábějící jaderné palivo | Foto: Hana Mikulincová

Vedení města bylo záměru nakloněné, lidé si ale podle starosty Jana Tourka z KDU-ČSL firmu na zpracování uranu ve svém okolí nepřáli.

„Skupina několika lidí, kteří se chovali podle našeho názoru ne příliš korektně, způsobila to, že ti pánové, kteří hned od začátku říkali, že půjdou pouze tam, kde je lidé budou chtít, si řekli, že to nemají zapotřebí a končí se Světlou,“ uvedl starosta.

Radnice ve Světlé označuje nabídku UJP Praha za doposud nejlepší, kterou do připravené průmyslové zóny dostala. Na její vybudování si od státu vzala dvacetimilionovou dotaci. Pokud tam do pěti let nezaměstná 200 lidí, bude ji muset vrátit.

Světlá nad Sázavou je po Bystřici nad Pernštejnem už druhým městem na Vysočině, ve kterém chtěl Ústav jaderných paliv Praha postavit závod. V Bystřici ho lidé odmítli loni v referendu.

Podle projektového manažera Jaroslava Macouna bude firma zkoušet uspět jinde. „Máme ještě tři nebo čtyři vytipované lokality v České republice, kde by bylo možno toto zrealizovat,“ uvedl Macoun.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme