Olomouc chce příští rok začít s opravami jihoslovanského mauzolea

Olomoucká radnice připravila plán rekonstrukce mauzolea jugoslávských vojáků v Bezručových sadech. K jeho vlastnictví se po desetiletí nikdo nehlásil. Město proto chce pomocí soudní žaloby získat památku do svého majetku a pak ji s pomocí dotací z ministerstva obrany, krajského úřadu i nástupnických států bývalé Jugoslávie opravit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mauzoleum | Foto: Aleš Spurný

S opravami by se mělo začít v příštím roce. Náklady zatím radní spočítali na devět milionů korun.

„V první etapě by se rekonstruovalo vstupní schodiště a terasy, ve druhé etapě by se opravila nadzemní část mauzolea a třetí, poslední etapa by se týkala opravy krypty, kde je uloženo více než 1300 ostatků padlých v 1. světové válce, kteří jednak zemřeli v olomouckých nemocnicích a jednak byli svezeni z celého území Moravy a Slezska,“ upřesnil harmonogram rekonstrukce náměstek primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).

Jihoslovanské mauzoleum v olomouckých Bezručových sadech je kulturní památkou a bylo postaveno ve 20. letech minulého století. Nyní je v dezolátním stavu.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme