Opavští středoškoláci zkouší novinku ve výuce - virtuální stereobrýle
Studenti Mendelova gymnázia v Opavě testují neobvyklou školní pomůcku - virtuální stereobrýle. Když si je nasadí, ocitnou se v umělém trojrozměrném světě, který ovládají vlastníma rukama. Mohou například v hodinách biologie rozebírat lidské tělo do nejmenších detailů.
Sednou do školní lavice, nasadí si brýle a během okamžiku se můžou probírat například trojrozměrným modelem lidského těla. A potřebují k tomu pouze své vlastní ruce.
Ruce sledují speciální čidla a studenti plní v umělém světě zadané úkoly. Třeba rozebrat nebo složit všechny tělesné orgány, do kterých můžou dokonce i vstoupit.
Opavští studenti můžou jako první v Česku používat takzvané stereobrýle. Přímo ve výuce. Reportáž Martina Knitla
„Právě se nacházím v krevním řečišti, mám tady kolem sebe červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky a tak podobně,“ popisuje jeden ze studentů 5. třídy.
Podle Petra Klána z Vysoké školy ekonomické a ČVUT v Praze, který speciální brýle do Opavy přivezl, je to současná technologická špička.
„V říjnovém časopise Scientific American vyšel článek, který hovoří o stejné technologii, ale my ji používáme v běžném výukovém procesu, a to ještě nikdo na světě nepoužil. Dá se říct, že my jsme úplně první na světě, kdo to používá.“
Na všechno, co v brýlích vidíte, si můžete vlastní rukou sáhnout, vlastní rukou ovládat, natáčet nebo přibližovat. Učitel přitom sleduje reakce studenta na monitoru. Akademici a vývojáři slibují, že je to teprve začátek reálných možností virtuálního světa přímo ve školních lavicích.