Piloti se symbolicky rozloučí s vrtulníkovou základnou v Přerově

Dnešním dnem se uzavře jedna z kapitol vojenského letiště v Bochoři. Přerovští piloti definitivně opouštějí 23. základnu vrtulníkového letectva, která se stěhuje do Náměště nad Oslavou. Na letišti v Bochoři strávili dvacet let. S obyvateli Přerova a okolních obcí se symbolicky rozloučí hromadným průletem vrtulníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulníkáři v Přerově skončili | Foto: Armáda ČR, Ministerstvo obrany ČR

Desítka dopravních vrtulníků zakrouží na obloze zhruba hodinu před polednem - před svým definitivním odletem na základnu v Náměšti nad Oslavou, kam se stěhují z rozkazu ministra obrany.

Ve výšce sto padesáti metrů vrtulníky hromadně zakrouží nad Přerovem, lidé se tak pohledem na oblohu mohou symbolicky rozloučit s vojáky, kteří si během svého působení na základně vysloužili ostruhy v mnoha zahraničních misích. V zemích zmítaných válečnými konflikty, zachraňovali lidské životy při ničivých záplavách. Jak dodává historik Jiří Lapáček, zvyšovali prestiž města:

„Letiště bylo součástí života Přerovanů. Někdy přinášelo potíže s hlukem. Nicméně bylo i otázkou prestiže města mít na svém území tak významnou vojenskou jednotku.“

Stejný názor zastává i plukovník Miroslav Zapletal, na letišti prožil bezmála tři desítky let:

„Je to smutné. Prožil jsem tu nejkrásnější léta svého života. Žil jsem tu naplno. Patřilo to k Přerovu. Už těmi předválečnými kořeny a působením pana Fajtla. Je to prostě škoda, ale musíme to brát jako dar dnešní době.“

Dobrou zprávou je, že se většině ze sedmi stovek zaměstnanců základny podařilo najít práci u jiných útvarů.

Padesát lidí přechází do Leteckých opraven Malešice, které budou rozsáhlý areál letiště využívat po odchodu armády, potvrzuje ředitel státního podniku Roman Planička:

Letiště v Přerově se začalo budovat ve třicátých letech minulého století, největšího rozmachu se dočkalo po druhé světové válce. Domovem třiadvacáté základny vrtulníkového letectva Edvarda Beneše se stalo v roce 1994.

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme