Plán stavby vysokého napětí přes Lužické hory se nelíbí ekologům a obcím. Navrhují jiné varianty

Pracovní skupina na záchranu Lužických hor hledá jinou trasu pro vedení vysokého napětí, které má zásobovat proudem Šluknovsko. Postavit ho chce firma ČEZ. Plán vést záložní zdroj právě přes Lužické hory se objevil v jejím investičním záměru na roky 2017 a 2018. To se ale nelíbí ochráncům přírody a obcím na Novoborsku, navrhují dát kabely pod zem, nebo je vést jinudy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektřina

Elektřina | Foto: European Commission Audiovisual service

„Pro nás je jediná schůdná varianta, že lesním masivem ne, pouze kabelem. To už jsme deklarovali před deseti lety. Kdyby se prokácel pás sto nebo dvě stě metrů široký, tak Lužické hory končí,“ říká k možné výstavbě stožárů vedení vysokého napětí starosta Okrouhlé na Novoborsku Jiří Vosecký ze Starostů pro Liberecký kraj.

Pokud by nebyla možnost vést vysoké napětí přes Lužické hory pod zemí, navrhuje území obejít přes Stráž pod Ralskem, Hrádek nad Nisou směrem na Polsko a Německo. Nutné to ale není.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plán stavby stožárů vysokého napětí přes Lužické hory se nelíbí obcím a ekologům. Podrobnosti zjišťoval Tomáš Mařas

„Nemusí to jít přes Polsko, může to jít po české hranici. Může to jít po rovině. Tam z německé strany na české území je rovina a ta pole tam jsou. Takže tam je to možné,“ popisuje Vosecký.

I podle vedoucího správy CHKO Lužické hory Tomáše Besty je pro oblast jediné řešení vedení kabelů pod zemí. „Vždycky je to nějaký zásah. Ty důsledky by ale byly úplně minimální, na rozdíl od nadzemního vedení,“ vysvětluje.

Podle radního pro životní prostředí, Josefa Jadrného ze Změny pro Liberecký kraj pracovní skupina nabídne varianty, které budou splňovat podmínky, na kterých se všichni shodli.

„Za prvé měla by být komplexní. Řeší nejen Šluknovsko, ale i další potřeby. To je velmi důležité. Za druhé, musí to být varianta, která vyhovuje místním samosprávám a vyhovuje i našemu plánování na krajském úřadě,“ vypočítavá Jadrný.

Energetiky pracovní skupina na jednání nepozvala, pordrobnosti o plánech nemají. ČEZ se diskusi nebrání a vybírá z několika variant. Termín pro začátek stavby koridoru zatím nestanovil.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme