Pražská centra pro bezdomovce jsou kvůli mrazům otevřená téměř 24 hodin denně

S nástupem mrazů přibývá počet lidí bez domova, kteří se uchylují do nocleháren. Praha proto v těchto dnech vyhlásila první stupeň krizového režimu. Ten platí v okamžiku, je-li teplota po tři dny nižší než tři stupně Celsia. Pro bezdomovce, kterých na území Prahy žije přes 4000, to znamená, že jim své dveře přes noc otevírají i denní centra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nouzové ubytování pro bezdomovce na lodi Hermes | Foto: Tomáš Adamec

Krátce po šesté hodině začínají z centra Naděje u Hlavního nádraží vycházet skupinky rozespalých lidí. Samotáři se vydávají do víru velkoměsta, jiní ještě chvíli otálejí před budovou s teplým čajem a první ranní cigaretou. Na dnešní den jich tu přespalo zhruba sedmdesát. Na stísněné podmínky si ale nestěžují, většina z nich je ráda, že dnes v noci našla teplý kout.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prvním stupni krizového režimu mluvila Magdalén a Medková

"Je to rozhodně lepší než mrznout venku, je tady i televize a jsme v teple," říká jeden z bezdomovců.

„Dům Naděje běžně funguje jako denní nízkoprahové centrum. Na nařízení Prahy teď ale otevřela své dveře i přes noc,“ říká Jan Kadlec, který je zástupcem ředitelky pražského centra Naděje. To lidem bez domova poskytuje základní stravu, umývárnu, teplé oblečení a nocleh.

„Lidé spí vlastně na zemi, na židlích, protože tady není žádná lůžková úprava. Kapacita je sto lidí, dnes jich tu přespalo sedmdesát a jinak přes ten den sem chodí až 450 lidí."

Opačná situace nastala na lodi Hermes, která za běžného provozu funguje jako Noclehárna. Kvůli krizovému opatření v těchto dnech poskytuje lidem bez domova zázemí i přes den. Lidé, kteří dnes v šest hodin kvůli rannímu úklidu opouštěli své kajuty, se tak za necelé tři hodiny mohli vrátit zpátky na palubu.

Ne všichni ale těchto služeb využívají. Příkladem jsou dva bezdomovci ze Střešovic, kteří raději než na lodi Hermes přespávají ve zchátralém domu nedaleko kláštera. V místnosti mají vařič, deky a malé rádio.

„Proč nepřespáváte např. na lodi Hermes,“ ptá se reportérka. "Na lodi Hermes vás akorát okradou o doklady. Můžete se zeptat stovky bezdomovců, všichni vám to odkejvou," zní odpověď.

Nemají zájem ani o velké stany, pokud by je Praha postavila. „Ne, já jsem zažil ty na Letenské pláni, přijdete o doklady, o všechno.“

Velké stany plánuje Praha postavit v případě extrémních mrazů. Na příští rok navíc zvažuje nakoupit 24 obytných kontejnerů, které by měly nabídku ubytování zase o něco rozšířit. Otázkou však zůstává, jak na těchto místech předejít zvýšenému riziku konfliktů.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme