Pražské služby nesmí převést část firmy pod TSK

Společnost Pražské služby (PSAS) nesmí převést část firmy pod pražskou Technickou správou komunikací (TSK). Vyplývá to z předběžného opatření, které na žádost odpadové firmy AVE vydal pražský vrchní soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tříděný odpad, kontejner, recyklace (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

V rámci takzvaného pachtu měla být pod TSK převedena část Pražských služeb, která se zabývá svozem komunálního odpadu. Bývalé vedení Prahy tak chtělo řešit problém s končící smlouvou na svoz odpadu. Jde o služby za řádově miliardy korun.

Většinu Pražských služeb drží hlavní město, které silou svých hlasů prosadilo pacht na říjnové valné hromadě. Proti se postavil menšinový akcionář, společnost AVE, která patří do skupiny EP Industries Daniela Křetínského. A soud jí dal předběžným opatřením za pravdu.

Rozhodnutím soudu se teď zabývají právníci Pražských služeb. „Pražské služby budou postupovat v souladu s jejich doporučením,“ uvedl mluvčí společnosti Radim Mana.

Možný pacht řešil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten ale nedávno šetření ukončil.

Minulé vedení města plánovalo převést svoz komunálního odpadu pod TSK poté, co se nepodařila roky chystaná akvizice Pražských služeb. Zhruba pětinový podíl PSAS totiž nakonec získala společnost EP Industries, která jako minoritní akcionář s pachtem nesouhlasila.

Praha má se svozem odpadu dlouhodobé problémy. Smlouva s Pražskými službami skončila před několika lety a vedení města od té doby miliardové smlouvy několikrát bez soutěže prodloužilo.

V současnosti chystá další prodloužení za 1,6 miliardy korun bez DPH a zároveň otevřený desetiletý tendr za zhruba 13 miliard korun bez DPH. Opozice varuje, že silní hráči na poli odpadů usilují o ovládnutí spalovny v Malešicích a že Pražským službým hrozí krach.

ČTK, Edita Valentová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme