Pražský magistrát čeká, zda lékaři stáhnou výpovědi

Praha by mohla dnes rozhodnout o spuštění krizového plánu kvůli lékařům ve výpovědi. Magistrát počká do 13 hodin na žádosti o stažení výpovědí. To se totiž sejdou zástupci hlavního města s řediteli nemocnic. Mohou tak rozhodnout o spuštění krizových plánů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský primátor Bohuslav Svoboda přichází na sněm pražské ODS. | Foto: Tomáš Adamec

Podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) se Praha musí na případný nedostatek lékařů připravit včas. „Dnes je poslední den, kdy jsme ještě schopni něco připravit. V Praze je situace složitější. Je zde řada komplikovanějších pacientů, které musíme zajistit. Časová rezerva v Praze musí být větší než u běžných špitálů,“ vysvětlil Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský primátor Bohuslav Svoboda ve Světě o osmé.

Pokud by došlo k tomu, že lékaři skutečně nebudou své výpovědi stahovat, je Praha připravena spustit krizový plán. Na magistrátu se dnes bude řešit především logistika celé věci. „To znamená, jak budou řešeny porodnice nebo převozy mezi nemocnicemi,“ řekl primátor.

Konkrétně by například pražské záchrance měla pomoct policie. „A to zajištěním jízdních pruhů tak, aby byl bezproblémový průjezd, včetně přistavení techniky na případný převoz lékařských týmů, protože jsme vybaveni právem přednostní jízdy a můžeme takto spolehlivě převézt doktory z místa na místo ve velice krátkém čase,“ přiblížil ředitel pražské policie Vladimír Kotrouš.

Problém s péčí o rodičky

Dodal, že to nebude levná záležitost, ale pražská policie je připravena ji spustit. Hodlá použít přenosné dopravní značení nebo úpraví proměnné dopravní značky.

Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz pak zopakoval, že kdyby se doktoři do práce nevrátili, nejhorší to bude s péčí o rodičky a novorozence.

„V ostatních oborech nemáme informace o tom, že by se to mělo výrazněji dotknout pacientů. Doufáme, že v pondělí získáme aktuální informace o situaci a o tom, jak oddělení budou fungovat, případně jak budou nemocnice schopni zajistit příjem pacientů od nás,“ řekl Zdeněk Schwarz.

Praha se chystá na krizi v nemocnicích navzdory memorandu o smíru, které podepsali ministr zdravotnictví a předseda Lékařského odborového klubu. Odboráři totiž vyzvali doktory, aby zatím o stahování výpovědí nežádali. Mají tak vyjádřit solidaritu s předákem Martinem Englem, protože ho pražská vinohradská nemocnice nechce vzít zpátky do práce.

Lenka Jansová, Tomáš Pavlíček, ak, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme