Při přípravě voleb musí radnice počítat i s ’papírovými‘ obyvateli. I když volit moc nechodí

Počty lidí s trvalým bydlištěm na radnici rapidně rostou. Například na úřadu ostravského obvodu Jih je už přihlášeno téměř pět a půl tisíce obyvatel. A kdyby to tak bylo skutečně, nebylo by tam k hnutí. Radnice tak patří mezi nejpočetnější volební okrsky, i když k volbám zpravidla dorazí jen hrstka z jejích "papírových" obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby | Foto: Český rozhlas

Mezi tisíci lidmi, kteří mají trvalé bydliště na radnici ostravského obvodu Jih, je i Lenka Farkašová: „Neměla jsem práci a neměla jsem bydlení. Končila mi lhůta bydlení a všechno bylo drahé, nemohla jsem si to dovolit, protože jsem byla na sociálních dávkách,“ svěřuje se dobrosrdečně vypadající padesátnice s kulatým obličejem.

S bydlištěm na radnici skončí lidé z nejrůznějších důvodů. Například že nemají kam jít, jako paní Lenka. Nebo jde o dlužníky, kteří se tak chtějí vyhnout exekuci: „Pro další skupinu lidí je to výhodné z toho důvodu, že třeba nemusí platit různé poplatky, například za komunální odpad,“ říká mluvčí radnice Ostrava-Jih Michal Kutty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak je to se zájmem o volby mezi lidmi s bydlištěm na radnicích, v Ostravě zjišťovala reportérka Iva Havlíčková

S "papírovými" obyvateli radnic přitom úředníci musejí počítat i při přípravě voleb - zřídit volební místnosti a zaměstnat potřebný počet komisařů:

„Ze zkušenosti však mohu říci, že zájem těchto osob o volby je v postatě minimální. Například u lednových prezidentských voleb činila volební účast těchto osob zhruba 7,5 procenta. Průměrná volební účast byla necelých 50 procent,“ poznamenává Michal Kutty.

Podobné zkušenosti mají například i v centrálním ostravském obvodu, potvrzuje mluvčí Jana Pondělíčková: „Co se týká účasti, například v parlamentních volbách v roce 2010 byla nízká v porovnání s Moravskou Ostravou. Je vidět, že ti lidé opravdu k volbám nechodí v takovém počtu, jaký je průměr v Ostravě,“ uvádí Pondělíčková.

Paní Lenka ale říká, že se volit chystá, i když má mnoho nejasností: „Je nějaký zákon, že se musí volit v trvalém bydlišti. Takže teď musím zjistit, pravděpodobně na výboru nebo na úřadě, co mám dělat pro to, abych mohla volit tady v Ostravě. Jestli mám požádat o možnost přeevidování té volící karty,“ zvažuje paní Lenka.

A na důkaz své občanské odpovědnosti prozradí, koho volila minule.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme