Proč odstoupil šéf Národního parku Šumava?

Tento týden panuje na Šumavě nádherné počasí, které vyložené vábí k výletu. A právě v takovém krásném podzimním dni nepadalo v šumavských obcích jenom pestře zbarvené listí. Padl také šéf tohoto národního parku František Krejčí. Oficiálně podal rezignaci, ale zasvěcení vědí, že šlo o rezignaci vynucenou. Někdo za odchodem vidí tlak dřevařské lobby a spřízněných politiků, jiní boj o kůrovce nebo prostou neschopnost ředitele parku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajina Národního parku Šumava

Krajina Národního parku Šumava | Foto: Národní park Šumava

Pařezy šumavských smrků jsou mlčenlivé. Stejně tak mlčenliví jsou lidé z Národního parku Šumava. Nikdo nechce dostat výpověď. Bývalá náměstkyně ředitele Zdeňka Křenová už výpověď dostala, a tak o svých názorech hovoří, i když velmi opatrně.

„V posledním půlroce byli lidé asi už unaveni z napětí, které panovalo před volbami i po nich. To období se však prodlužuje, a tak je třeba, aby se situace uklidnila a mohly se řešit odborné a pracovní otázky,“ domnívá se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč odstoupil šéf Národního parku Šumava?

Zdeňka Křenová žije na Kvildě, kde také kandidovala do zastupitelstva. Nebyla zvolena, stejně jako většina zaměstnanců z národního parku po celé Šumavě. Starostu Kvildy Václava Vostradovského to mrzí, vidí v tom však jasný signál. Podle něj park není mezi obyvateli populární. „Je to škoda. Lidé spojují zaměstnavatele s osobou kandidáta. Připadá mi, že už ani nejde o kůrovce, ale o politiku. Šumava se přetřásá ve vyšších kruzích,“ popisuje.

Obyvatelům Šumavy vadí zásadní věci. Ředitel se často pyšnil zavedením takzvaných minitendrů v těžbě, takže místní dřevorubci mohli získat práci přímo v parku. „Jenže to nefunguje,“ říká bez obalu hoteliér z Kvildy Jiří Schmid.

„Lidé jsou na park naštvaní, protože musí chodit na výběrová řízení. Nakonec však uspějí velké firmy, které minitendry rozprodávají dál. Je tu vždycky hodně cizinců, letos například hodně Vietnamců. Místní pak nemají práci,“ vysvětluje.

Takzvané minitendry tvoří jen malou část těžby. Největší krajíc si stejně ukrojily velké těžařské firmy, ačkoliv ředitel Krejčí tyto údaje nezveřejňoval. „I kvůli tomu se vztahy lidí s Národním parkem Šumava velmi zhoršily,“ vysvětluje starosta Modravy Antonín Schubert.

„Františka Krejčího hodnotím jako nejméně úspěšného ředitele. Podle mého názoru šlo o moderní rezignaci, která se v poslední době uplatňuje. Tedy, buď odejdeš, nebo budeš vyhozen,“ myslí si Antonín Schubert a vůbec se nezmiňuje o kůrovci. Podle něj je to v případě odvolání ředitele parku pouze zástupný problém.

To si myslí i bývalá náměstkyně správy parku Zdeňka Křenová. Podle ní stojí v pozadí velké obchody, které jsou na spadnutí. Prý se to ukáže, až politici předloží nový zákon o Šumavě. „Někdo by chtěl asi území parku využít jinak. Jde totiž o velké území, které má velký potenciál. Jsou tu možná i investiční zájmy, zájmy o pozemky. To všechno však ukáže čas,“ nastiňuje.

Ať už se odehraje cokoliv, další ředitel usedne do mimořádně horké židle. Národní park je nejen kvůli dřevu, pozemkům a miliónu turistů velmi tučné sousto. Peníze jsou jako obvykle až na prvním místě.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme